Na Hrvaškem ocenjujejo, da je njihov rekord posledica slabega ekonomskega stanja ljudi, kot tudi dejstva, da je v tradicionalnih katoliških mediteranskih državah povprečje tistih, ki živijo s starši, praviloma višje. Med prvimi desetimi so namreč tudi Grki, Portugalci, Španci in Slovenci.
Več denarja, nižje cene
"Če se želite odseliti od staršev, morate imeti določene prihodke. Ljudje si ne morejo privoščiti samostojnega življenja, ker so cene nepremičnin in najema stanovanj visoke," je ocenil hrvaški sociolog Gojko Bežovan.
Meni, da mora država več denarja nameniti aktivni politiki zaposlovanja mladih ter izgradnji socialnih stanovanj, s čimer bi znižali cene najema na nepremičninskem trgu.
Bežovan navaja, da so razlogi v visokem odstotku mladih, ki živijo pri starših, tudi določene navade in udobje življenja s starših kot tudi mentaliteta ljudi.
Televizija RTL ob tem poudarja, da se je število mladih, ki živijo pri starših, lani vendarle nekoliko znižalo z 72 odstotkov, kolikor jih je bilo po podatkih Eurostata leta 2012. Lani je bilo povprečje v EU 48 odstotkov.