Ti vzroke za nejasno usodo Cete med drugim pripisujejo slabemu obveščanju državljanov in populizmu, medtem ko si niso enotni, ali to že pomeni tudi dokončen propad Cete.
Tanja Fajon (S&D/SD) je ocenila, da si razpleta pogajanj o sporazumu v tem trenutku najbrž nihče ne upa napovedati. "Ne bi rekla, da je Ceta že mrtva, a Belgija je v neki meri odraz širše slike razpoloženja v EU. Težko je pričakovati, da bo sporazum ob vse splošnem nezadovoljstvu in razgreti razpravi v evropski javnosti sploh lahko zagledal luč sveta," je zapisala.
Čeprav Belgija s postopki pogajalce obeh strani močno razburja, pa je blokada posledica dejstva, da ne belgijska javnost kot tudi ne slovenska in na sploh evropska javnost o vsebini pogajanj in samem izkupičku ni bila dovolj in pravočasno seznanjena, je še dodala.
Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) je ocenil, da Valonci rešujejo dobro ime Evrope in kar je najpomembnejše - interese in pravice Evropejcev. Valonski upor zoper Ceto je velika zmaga ne le za to majhno belgijsko regijo, temveč za vse evropske državljanke in državljane, je zapisal.
Ob tem pa je poudaril, da padec Cete ne pomeni, da nasprotuje gospodarskemu sodelovanju, vendar pa je ob tem poudaril, da podpira pravično sodelovanje, ki ne pomeni zgolj povečevanja kapitala na račun ljudi, njihovih pravic, blaginje in standardov.
Belgijsko odločitev pa obžaluje Milan Zver (EPP/SDS), saj meni, da ne temelji na upravičenih pomislekih, ampak na demagogiji in populizmu. "Menim tudi, da je bila storjena napaka, ko se je komisija odločila, da bo Ceto obravnavala kot t.i. mešani sporazum," je ocenil.
Več izmenjave med EU in Kanado bi po njegovem mnenju prineslo nove priložnosti in več delovnih mest na obeh straneh Atlantika. "Žal mi je, da v svet pošiljamo sporočila o razglašeni in neresni EU, ki se ni sposobna dogovoriti o sporazumu, ki bi bil v skupnem interesu celotne EU," je še dodal.
Negotovost glede sporazuma je izpostavila tudi Romana Tomc (EPP/SDS)- "Upam, da jim bo uspelo. Če dogovor ne bo možen, potem bo to na Evropsko unijo vrglo zelo slabo luč," je zapisala.
Poudarila je, da se ji zdi pomembno, da poslanci slišijo glas državljanov EU o pomembnih temah. Pri tem morajo upoštevati glas vseh državljanov, ne samo tistih, ki so najbolj glasni. Vendar pa način odločanja v EU lahko vodi tudi do popolne blokade delovanja EU. "Zaskrbljujoče je, da nasprotniki trgovinskih sporazumov ne nastopajo z argumenti, ampak se zadovoljijo s populizmom," je dodala.
Franc Bogovič (SLS/EPP) je prepričan, da bo do podpisa sporazuma prišlo. "Eden glavnih argumentov za zadržek s strani Valonije je pomanjkanje časa za podrobni pregled sporazuma, kar pomeni, da prav nič ni izgubljenega, in tudi nekaj dni zamika ni nobena katastrofa," je zapisal. Bo pa po njegovem mnenju potrebnega še več dialoga na različnih ravneh in tudi še bolj aktivno ozaveščanje evropske javnosti o vsebini sporazuma.
Ceta je po Bogovičevem mnenju dobro uravnotežen sporazum, ki upošteva vse značilnosti evropskega in kanadskega gospodarstva. Prav tako na številnih področjih vsebuje številne varovalke, ki lahko preprečijo zlorabe in pretirana odstopanja na trgih, pravi.
Tudi Ivo Vajgl (Alde/Desus) meni, da podpis sporazuma Ceta še ni izgubljen. "Vse, kar se dogaja v zvezi s Ceto, je odraz nezaupanja večine ljudi v Evropi do ZDA," je zapisal v odzivu na današnji zaplet in dodal: Čeprav je jasno, da sporazuma TTIP med EU in ZDA še lep čas ne bo, so komplikacije v zvezi s Ceto "postranska škoda" osnovnega nezaupanja do ZDA.