Stranka SMC ne bo odstopala od zdravstvene reforme v dobrobit vseh državljanov, je danes poudaril predsednik SMC in premier Miro Cerar, ki ga je dogajanje okoli zakona o lekarniški dejavnosti negativno presenetilo. Cerar pričakuje, da bodo tisti v koaliciji, ki so si o zakonu premislili ali ubirajo neko drugo pot, javnosti pojasnili, kaj se dogaja.
Ko je SD "potegnil" z DeSUS ...
Predvideno drugo branje zakona o lekarniški dejavnosti na parlamentarnem odboru je namreč minuli četrtek spremljalo burno dogajanje. Potem ko so v DeSUS napovedali, da zakona ne bodo podprli, se je tudi SD zavzel za prekinitev obravnave.
Člani odbora so ob nasprotovanju SMC in ZL podprli predlog sklepa poslanca DeSUS in predsednika odbora Tomaža Gantarja, da pred nadaljevanjem obravnave zakona opravijo javno predstavitev mnenj.
Cerar pa je v današnji izjavi novinarjem pred DZ izpostavil, da so se o lekarniškem zakonu usklajevali eno leto in ga nazadnje na vladi tudi podprli. Prav zato je nad dogajanjem na odboru DZ izjemno negativno presenečen. "Zanesljivo to ni tisto, kar si želi SMC," je poudaril in dodal, da bo SMC vztrajala pri reformi v dobrobit vseh državljanov.
Po njegovih besedah prehajajo v ključno fazo zdravstvene reforme, ki jo je napovedal že spomladi. Spomnil je še, da so bili pri usklajevanju lekarniškega zakona vključeni številni deležniki in so bila pogajanja naporna, a "ko smo se enkrat uskladili, smo vedeli, zakaj". "Tega nekateri očitno ne vedo več ali pa imajo neke druge razmisleke. Pričakujem, da bodo jasno pojasnili, zakaj odstopajo od tega," je sklenil Cerar.
Gantar: Preveč je nedorečenosti
Gantar je v odzivu izpostavil, da tudi v DeSUS želijo zakonodajo v dobrobit vseh državljanov. Vendar pa je zakon o lekarniški dejavnosti po njegovih besedah preveč nedorečen in pomanjkljiv ter koalicijsko ne dovolj usklajen. Gantar zatrjuje, da ni njihov namen preprečiti sprejem zakona. Prepričan je, da bodo uspeli tudi skozi javno predstavitev mnenj odpraviti pomanjkljivosti in ga ustrezno dopolniti, da ga bodo lahko potrdili.
Obenem še upa, da na vladi ne bodo več sprejemali tako pomanjkljivo pripravljenih zakonov, kot je bil o lekarniški dejavnosti.
Odziv SD, ki do vsebine zakona sicer ni bila tako kritična, saj je bila večina njenih pripomb upoštevanih, STA še pričakuje.