Po mnenju Šefica so zdaj razmere stabilne. "Ni posebnosti. Število ilegalnih migrantov je ta trenutek v mejah pričakovanega, obvladljivega. Dobro je to, da naši kolegi v vseh državah na migracijski poti dobro opravljajo svoje delo. Zato je nadzor na zunanjih mejah EU boljši, pritisk proti ciljnim državam - to so še vedno države na Severu - pa bistveno, bistveno manjši."
Vendar pa so po mnenju Šefica za zdaj razmere stabilne. "Ni posebnosti. Število ilegalnih migrantov je ta trenutek v mejah pričakovanega, obvladljivega. Dobro je to, da naši kolegi v vseh državah na migracijski poti dobro opravljajo svoje delo. Zato je nadzor na zunanjih mejah EU boljši, pritisk proti ciljnim državam - to so še vedno države na Severu - pa bistveno, bistveno manjši," je o trenutnih razmerah še dejal Šefic.
"Lahko zagotovim, da se ne zavlačuje. Lani smo zaposlili dodatne odločevalce, zdaj jih imamo osem. Zato, da pospešimo postopke. Zavedali smo se, da bo več prošenj. Če se bodo trendi stopnjevali, bomo razmišljali še o kakšnih ukrepih. Razmišljamo tudi o notranjih ukrepih znotraj ministrstva, da bi pospešili zadeve," je pojasnil Šefic.
V Črnomlju se obeta protest
Za sredo se v Črnomlju, kjer naj bi bila ena od možnih lokacij nastanitvenega centra, napoveduje protest. Tamkajšnji prebivalci namreč niso navdušeni nad idejo ministrstva, da bi tam imeli center. Šefic je o tem dejal: "Še enkrat želim jasno povedati. Gre za sprejemno-registracijski center. Če bo aktiviran, se bodo tam ljudje lahko zadrževali do 72 ur in nič več. Potem bodo bodisi premeščeni v center za tujce ali v azilni dom, če bodo za to zaprosili. Tam ne bo namestitveni center, tam se ljudje ne bodo zadrževali dalj časa. Ko in če bodo razmere in potreba po centru ponehala, ga bomo zaprli. Nam ni v interesu, da imamo odprte centre po nepotrebnem. Vzpostavljali jih bomo tam, kjer se bodo pojavile zgoščene, ilegalne migracije in bodo trajale dlje časa in jih ne bomo uspeli obravnavati na rednih policijskih enotah," razlaga Šefic in dodaja: "Centri so izjemnega pomena, da bomo imeli nadzor nad ilegalnimi migranti, da ne bodo sami tavali po Sloveniji, da bomo zanje poskrbeli in dosegli večjo varnost, kar je pomembno za ljudi, ki živijo na meji."
Center vseskozi pod nadzorom policije
Kot v sporočilu za javnost navajajo na ministrstvu za notranje zadeve, je smiselno, da vse osebe, ki jih policija ujame pri prehodu meje, obravnavajo čim bližje meji in kraju vrnitve Hrvaški. Posamezni sprejemno-registracijski center bo po njihovih navedbah vzpostavljen samo v primeru, da ne bo več možno obvladovati razmer na obstoječih policijskih enotah. "Center bo začasne narave, zaprtega tipa in vseskozi pod nadzorom policije," so dodali. Zagotovili so še, da so s predstavniki vseh ključnih občin in lokalnih skupnosti v stalnem stiku.
Civilna iniciativa in krajevna skupnosta ne verjameta
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
A v Civilni iniciativi proti migrantskemu centru v Beli krajini temu ne verjamejo in za v sredo popoldne pred gradom v Črnomlju pripravljajo protest.
"Izvedeli smo, da so bivalniki oziroma zabojniki za občino Črnomelj že pripravljeni. V resnici namerava vlada sprva vzpostaviti le prehodni center, nato pa to hitro spremeniti v nastanitvenega. Prehodnih centrov namreč ne bo več, humanitarnih prevozov iz ene države v drugo tudi ne," so zapisali. Dodali so, da nasprotujejo kakšnemu koli migrantskemu centru kjerkoli v Beli krajini.
Nameri vzpostaviti center v Črnomlju močno nasprotuje tudi Krajevna skupnost Črnomelj, saj meni, da je lokacija neprimerna. Opozorila je namreč, da želi država center postaviti na parceli, na kateri je Kinološko društvo Bela krajina v zadnjih letih z veliko lastnimi sredstvi in dela uredilo sodobno vadbišče za šolanje psov, ki bi lahko bilo zdaj uničeno. Parcela je sicer v lasti ministrstva za obrambo, a zanjo že 20 let skrbi omenjeno društvo.
O tujcih v kratkem
Predlog novele zakona o tujcih je po besedah Šefica v zadnjih fazah usklajevanja. "Počakal bi, da se strokovna priprava konča. Te dni potekajo zadnja usklajevanja, pretehtavamo posamezne odločbe zakona. Ko bo na strokovni ravni pripravljen na nadaljnjo obravnavo, bo čas, da ga temeljito predstavimo in se pogovorimo o njem. Dokler je v strokovni pripravi, ni pametno govoriti o njem, ker lahko pride do sprememb. Bo pa to v kratkem. Težko rečem, ali bo to v četrtek ali na kakšni drugi seji," je pojasnil.
Koalicijski partnerji s predlogom novele sicer še niso seznanjeni, se pa utegnejo o njej usklajevati že v prihodnjih dneh. Tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han vsebine ne pozna, pričakuje pa, da pri njegovi pripravi "ne bomo hujši od Madžarske". O podpori predlogu pa se bodo v SD odločili na podlagi predstavitve, je povedal v današnji izjavi za medije v državnem zboru.
Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je minuli teden sicer napovedovala, da bi bila lahko novela v vladni obravnavi že minuli četrtek, a je premier Miro Cerar kmalu zatem dejal, da si želi o tem še razmisliti. Ponovil pa je, da morajo biti pripravljeni na morebiten nastanek izjemnih razmer in preprečitev zloma azilnega sistema.