Peticija

Na kirurški urgenci hočejo stalno prisotnost policije

M.K./STA
4. 10. 2016, 19.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Okoli 130 zaposlenih na kirurški urgenci Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana se je podpisalo pod peticijo, v kateri navajajo, da želijo na urgenci prisotnost policije, več nadzornih kamer in skrite tipke za javljanje nevarnosti.

Arhiv Svet24
V zadnjem času v UKC prejemajo vse več grozilnih pisem, elektronske pošte z grozilno vsebino in telefonskih klicev. (Slika je simbolična.)

Zaposleni na kirurški urgenci v peticiji navajajo, da na dan skupno s spremljevalci urgentni blok UKC Ljubljana obišče več kot 1500 ljudi. Ob nepregledni množici ljudi, ki navadno zaseda prenatrpano čakalnico, dolgi čakalni dobi zaradi prevelikega števila oskrbe potrebnih bolnikov in osebnih stisk, ki jih vsak posameznik čuti ob doživeti nesreči, ni nepričakovano, da prihaja do nestrpnosti, ki lahko prerastejo v nasilje.

"Posebno problematičen je nočni čas, ko delo poteka praktično nepretrgoma, čakalnico pa večinoma zasedajo bolniki in njihovi spremljevalci pod vplivom alkohola ali drugih psihoaktivnih substanc ter udeleženci pretepov in drugih nesreč, tudi strelskih obračunov. Ob tem je treba poudariti, da je dostop do urgentnega bloka tudi v nočnem času prost vsakomur (ne le bolnikom) brez vsakršnega nadzora ali omejitev," so zapisali v pismu.

Zato predlagajo, da bi v najkrajšem možnem času vzpostavili nov celovit varnostni sistem. Do dokončnih rešitev pa predlagajo ad hoc ukrepe. Poleg stalne prisotnosti uniformiranih in polno opremljenih policistov s polnimi pooblastili, varnostnih kamer na hodnikih in ambulantah predlagajo preverjanje identitete in namena obiska ter omejevanje prihodov v urgentnem kirurškem bloku na bolnika in dva spremljevalca.

Predlagajo tudi jasno opozarjanje vseh prisotnih na ničelno stopnjo tolerance do nasilja z veliki jasnimi napisi in navedenimi posledicami zlorabe (sodni pregon, globa, itd.), zavarovanje vseh prehodov z varnostnimi karticami in postavitev samo enega glavnega vhoda v urgentni kirurški blok z varovanim detektorjem kovin.

Predlagajo tudi, da bi imeli pravico do odklonitve zdravstvene oskrbe nasilnemu bolniku, ki ne potrebuje nujne oskrbe.

Vodstvo popolnoma podpira zaposlene

Vodja urgentnega kirurškega bloka kirurške klinike v UKC Ljubljana Anže Kristan jih pri tem podpira.

Zaposleni na ljubljanski kirurški urgenci so začeli s podpisovanjem peticije teden po avgustovskem streljanju v izolski bolnišnici, v katerem je umrl tudi zdravnik. Kot je povedal Kristan, je sam po dogodku že stopil v stik z ljubljansko policijsko upravo in jih prosil za stalno prisotnost na urgenci. Kot je navedel, želji zaradi kadrovske podhranjenosti na policiji niso mogli ugoditi, zato pa na urgenci policisti izvajajo redne patrulje.

Z zapisanim v peticiji se Kristan namreč "absolutno strinja", zato jo je tudi predal vodstvu kirurške klinike in celotnega UKC Ljubljana. Kakšni bodo ukrepi, sicer ne ve, niti ne ve, ali je vodstvo to peticijo posredovalo ministrstvu za zdravje.

Je pa pojasnil, da v zadnjem času, torej v obdobju po streljanju v Izoli, na ljubljanski urgenci ne beležijo več izgredov, kot so jih pred dogodkom, se je pa narava teh groženj spremenila, saj zdaj pogosteje omenjajo grožnje s streljanjem in bombnim napadom.

Kristan je sicer že dan po dogodku v Izoli dejal, da v zadnjem času v UKC prejemajo vse več grozilnih pisem, elektronske pošte z grozilno vsebino in telefonskih klicev in da so že prej resno razmišljali o poostritvi varnosti. Iz različnih smeri pa je bilo slišati pozive k zagotavljanju ustreznih delovnih pogojev zdravstvenemu osebju.