Zato pa narašča število tujih študentov pri nas. Po uradnih podatkih v Sloveniji trenutno študira 3793 študentov, ki prihajajo iz 93 držav.
Točnih podatkov o številu slovenskih študentov, ki redno študirajo v tujini, ni. Na Centru RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (Cmepius) s temi podatki ne razpolagajo, saj takega načina mobilnosti, kot pravijo, njihovi programi ne omogočajo. Vodijo pa podatke o sicer najpomembnejšem programu mednarodne izmenjave študentov terciarnega izobraževanja Erasmusu, ki omogoča kratkotrajno bivanje in izpopolnjevanje v tujini. V skoraj 30 letih je Erasmus namreč omogočil opraviti del študija v tujini že več kot trem milijonom študentov po svetu.
Po podatkih centra za mobilnost je v študijskem letu 2014/15 in tudi 2015/16 v okviru razpisa Erasmus+ 2014 na študijsko izmenjavo odšlo 1994 slovenskih študentov (561 na prakso in 1433 na študij), iz razpisa Erasmus+ 2015 pa do sedaj že 2020 (607 za prakso in 1413 za študij). Največ študentov je odšlo v Nemčijo, Španijo, Avstrijo, na Portugalsko in Češko. Podatki za lansko leto niso dokončni, ker se mobilnosti lahko izvajajo tudi v letošnjem študijskem letu.
Štipendije
Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije za mobilnost v okviru programa Erasmus+ izobraževalnim zavodom dodeljuje sredstva za štipendije v okviru razpisa Ad futura. Štipendija znaša 80 evrov mesečno in se izplača le za mesec, za katerega študent prejme Erasmus dotacijo, skladno z določbami pogodbe med študentom in prijaviteljem, vendar skupno ne več kot 12 mesecev na posamezni cikel ali stopnjo študija, neodvisno od števila ali vrste dejavnosti Erasmus mobilnosti, so pojasnili na skladu.
Sklad je sicer v okviru Ad future v študijskem letu 2015/16 za izobraževanje v tujini podelil že 1991 štipendij, v kar so vštete tudi Zoisove štipendije.
K nam prihaja vedno več študentov
Po drugi strani pa iz tujine k nam prihaja vedno več študentov. Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport na slovenskih univerzah trenutno študira 3793 študentov iz 93 držav. Največ jih prihaja iz republik nekdanje Jugoslavije - Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Makedonije.
Slovenija je po navedbah sklada za razvoj kadrov ena redkih držav "sprejemnic", kjer je število prihajajočih študentov višje od števila odhajajočih. Medtem ko je pred petimi leti v okviru Erasmusa k nam prišlo opravit del študija in prakso skupaj 1696 tujih študentov, je letos takšnih že 2187, pri čemer številka še ni dokončna. V letu 2014 se je ta številka sicer povzpela že na 2266.
Do leta 2020 si je Evropska unija sicer zastavila cilj, da bo povečala mobilnost na 20 odstotkov študentov, ki bi se udeleževali študijskih programov v tujini.