Deponija odpadkov

Pod Gorjanci zmanjšali smrad po gnilih jajcih

M.K./STA
28. 9. 2016, 11.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

V novomeškem podjetju centra za ravnanje z odpadki Cerod, ki upravlja osrednjo območno deponijo v Leskovcu pod Gorjanci, so z zmanjšanjem onesnaženosti izcedne vode in optimizacijo membranske filtracije našli rešitev za smrad v okolju.

Arhiv Dolenjski list
Na dolenjski regijski deponiji odpadkov Leskovec našli rešitev za smrad.

Smrad je grenil življenje številnih okoličanov, nanj pa je opozarjala tudi lokalna civilna pobuda.
Vršilec dolžnosti direktorja družbe Cerod Albin Kregar je povedal, da na leskovški deponiji, kjer so doslej odložili dobrih 640.000 ton odpadkov, delujeta predelovalna naprava, s katero v gradbeni material predelujejo odpadno blato, in čistilna naprava za izcedno vodo, katere stranski učinek je bil tudi neprijeten vonj.

Žvepleno kislino zamenjali s klorovodikovo

Da bi se ga rešili, pa so po večmesečnem preučevanju s sodelovanjem podjetij in strokovnjakov s področja čiščenja industrijskih ter odpadnih voda in s ponudniki tehnologij za njihovo čiščenje pri čiščenju izcedne vode žvepleno kislino zamenjali s klorovodikovo, kar se je izkazalo za uspešen poseg.

S tem so namreč pri delovanju čistilne naprave dosegli polovično zmanjšanje porabe potrebnih kemikalij, koncentracija vodikovega sulfida oz. plina, ki je javno znan po vonju po gnilih jajcih, pa se je za desetkrat zmanjšala in se še zmanjšuje.

Pri tem je Kregar opozoril, da pri delovanju čistilne naprave smradu ni več zaznati. Sicer pa so se s prevozom na zmogljivejšo čistilno napravo v Ljubljani lotili tudi zaloge izcedne vode, ki se je v preteklih letih nabrala v skledi odlagališča in je bila poleg čistilne naprave drugi preostali vir problematičnega smradu.

S filtracijo do gradbenega materiala

V novomeškem Cerodu, kjer skušajo čim bolj optimizirati delovanje omenjene čistilne naprave, so pri tem skupaj z uveljavljenimi strokovnjaki opravili tudi pilotne poskuse in z njimi dokazali, da lahko z uporabo mešanice naravnih t. i. zeolitskih kamnin odstranijo dušikove spojine in težke kovine.

Pri tovrstni filtraciji nastalo stransko gradivo, obdelano s tehnologijo stabilizacije biorazgradljivega blata z vmešavanjem pepela in njegovo pretvorbo v gradbeni kompozit, s t. i. Bacom tehnologijo, pa dobijo izredno odporno gradivo, ki je po svojih mehanskih značilnostih najbližje granitnim kamninam in je uporabno v gradbeništvu.

Kregar je še povedal, da se za nadaljevanje sodelovanja in nadgradnjo omenjenega raziskovalne projekta zanimajo tudi partnerji iz ZDA, Indije in Kitajske. V novomeškem Cerodu pa se skupaj z njimi pripravljajo na prijavo tega raziskovalnega projekta na ustrezne evropske razpise.

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki