In da bo učenje tujih jezikov zabavno, učinkovito in predvsem dolgoročno, smo zbrali nekaj nasvetov, s katerimi si lahko šolarji pomagajo.
Samolepilni listki z besedami
Pomagate si lahko s karticami, ki jih izdelate iz debelejšega papirja. Na eno stran zapišite besedo v tujem jeziku, na drugi strani pa jo narišite ali zapišite njen slovenski prevod. Pomagate si lahko tudi tako, da samolepilne listke z besedami, ki jih želite osvojiti, polepite po stanovanju (na omaro, hladilnik, mizo, stol in druge predmete). Zelo prav vam bo prišel tudi slovarček. Nove besede si zapisujte v poseben zvezek ali beležko in na ta način ustvarite slovarček. Zraven tudi pripišite slovenski prevod besede. In da vse skupaj ne bo preveč dolgočasno, lahko izbrane besede okrasite z ilustracijami.
Največja mora pri učenju
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Friedrich Nietzsche, nemški filozof
»Kdor obvlada samo osnove tujega jezika, uživa bolj kot tisti, ki ga dobro obvlada. Užitki pripadajo tistim, ki stvari obvladajo napol.«
Oh, ti nepravilni glagoli, ki so za marsikoga največja mora pri učenju tujih jezikov. A tudi tukaj obstaja kar nekaj nasvetov. Če se vam recimo dogaja, da pogosto zamenjujete oblike glagolov med seboj, lahko pobarvate vsako obliko s svojo barvo (angleščina denimo pozna tri oblike, zato lahko izberete rdečo, modro in zeleno barvo ter vsako obliko primerno pobarvate). Na ta način lahko že takoj po barvi ločite, za katero obliko glagola gre.
Učenje nepravilnih glagolov pa lahko spremenite v pravo zabavo! Se sprašujete, kako? Iz debelejšega papirja izrežite enako velike kartice. Na vsako od njih zapišite po eno obliko glagola (pri učenju angleščine denimo potrebujete za vsak glagol štiri kartice – tri za oblike glagolov in eno za slovenski prevod), nato kartice premešajte in igra se lahko začne. Vaša naloga je, da poiščete vse besede, ki spadajo skupaj (vse oblike enega glagola in slovenski prevod). Seveda lahko k igranju povabite tudi prijatelje, brate in sestre ter starše. Da bo vse skupaj še bolj zanimivo, lahko omejite čas za iskanje in nato preštejete, kdo je sestavil največ pravilnih skupin.
Film, glasba, knjiga …
Tudi prosti čas lahko izkoristite za urjenje v tujem jeziku. Poiščete lahko film, različne glasbene izvajalce ali knjige v jeziku, ki se ga učite. Za začetek lahko pogledate film s slovenskimi podnapisi, izberete knjigo z lažjim besediščem, besedila pesmi pa si lahko celo sami prevedete v slovenščino. Želimo vam prijetno, zabavno in koristno učenje!