Na slovenskih avtocestah je samo v prvih šestih mesecih letos umrlo 15 ljudi, kar je izredno zaskrbljujoča številka. Toliko ljudi v povprečju na slovenskih avtocestah umre v celem letu, zato se letošnja črna bera utegne precej dvigniti nad to povprečje.
Številka še toliko bolj izstopa, ker je policija v prvi polovici leta 2015 naštela tri smrtne žrtve avtocest, letos pa že 15, kažejo podatki policije iz polletne statistike. Tudi direktor agencije za varnost prometa Igor Velov je pred dnevi v pogovoru za Delo poudaril, da imamo glede na lansko leto na avtocestah in hitrih cestah povečanje smrtnih žrtev za 82 odstotkov.
Po njegovem se težave ne da drugače rešiti kot z avtocestno policijo. Na avtocestah je namreč promet vse bolj gost, s tem pa s nanje seli tudi več kriminala in nedovoljenih migracij, več je tudi prekrškov, izčrpanih avtoprevoznikov in tehnično neprimernih vozil.
Na policiji se teh težav zavedajo, zato so že leta 2012 ustanovili delovno skupino, da bi analizirala razmere. Med drugim so preučevali tudi možnost ustanovitve avtocestne policije. A ugotovitve niso presenetljive - ta poteza bi za trenutne razmere pomenila prevelik finančni in kadrovski zalogaj.
Zato se jim je najbolj realno in racionalno zdelo kadrovsko in tehnično okrepiti postaje prometne policije. Te namreč že zdaj delujejo znotraj policije in imajo tudi poseben program za usposabljanje policistov za delo na avtocestah.
Vendar jih pestijo hude kadrovske težave, prometnih policistov je namreč le okoli 300, kar tudi bistveno odstopa od sistemizacije. Potem so tukaj tudi znane finančne težave, kar se kaže predvsem na opremi. Je pa ravno zdaj, kot poudarjajo na policiji, v nabavi nova oprema.
Leto število mrtvih
-------------------------------------------
2008 9
2009 20
2010 18
2011 16
2012 6
2013 6
2014 16
2015 13
2016* 15
*podatek do 30. 6.
Na slovenskih avtocestah umrlo 15 ljudi
Prometna varnost na avtocestah vse slabša, letos mrtvih že toliko kot ponavadi v celem letu.