Sporne davčne ugodnosti

Bruselj Applu naložil poplačilo 13 milijard evrov

M.K./STA
30. 8. 2016, 13.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Evropska komisija je ugotovila, da je bil ameriški tehnološki velikan Apple na Irskem deležen nezakonitih davčnih ugodnosti v višini do 13 milijard evrov. Tako na Irskem kot v Applu so že napovedali pritožbo na to odločitev.

Profimedia
Nezakonite davčne ugodnosti so Apple omogočila, da je plačal bistveno manj davkov kot druga podjetja.

Zato je podjetju naložila, da mora ta znesek skupaj z obrestmi vrniti Irski, je v Bruslju danes sporočila komisarka za konkurenco Margrethe Vestager.

Evropska komisija je ugotovila, da je Irska Applu odobrila nedovoljene davčne ugodnosti v višini do 13 milijard evrov. To je na podlagi pravil EU o državni pomoči nezakonito, ker je Applu omogočilo, da je plačal bistveno manj davkov kot druga podjetja. Irska mora sedaj izterjati to nedovoljeno pomoč, je sporočila komisija.

Irska bo tako morala od Appla izterjati nedovoljeno pomoč z obrestmi za obdobje med leti 2003 in 2014.  je na novinarski konferenci opozorila Vestagerjeva.

Današnja ugotovitev je rezultat širše preiskave o posebnih davčnih ugodnostih, ki so jih deležne nekatere multinacionalke na Irskem, Nizozemskem in v Luksemburgu. Ob posebnih davčnih obravnavah Irske za Apple je komisija preiskovala podobne prakse med drugim za ameriško verigo kavarn Starbuck in Fiat Chrysler.

Lani je odločila, da morata Starbucks in Fiat Chrysler plačati skupno 30 milijonov evrov davkov Nizozemski in Luksemburgu.

Ameriško finančno ministrstvo kritično do kazni za Apple

Ameriško finančno ministrstvo se je kritično odzvalo na odločitev Bruslja, ki je Applu naložil milijardno poravnavo neplačanih davkov na Irskem. Odločitev ogroža dvostranski duh gospodarskega partnerstva, so ocenili v Washingtonu.

Odločitev Evropske komisije bi lahko "spodkopala tuje investicije, poslovno ozračje v Evropi in pomemben duh gospodarskega partnerstva med ZDA in EU", so v izjavi sporočili z ministrstva. "Še naprej bomo spremljali te primere in bomo sodelovali s komisijo v smeri našega skupnega cilja preprečevanja erozije naših korporativnih davčnih temeljev," so dodali.

"Medtem ko ne komentiramo posameznih primerov, pa smo razočarani, da komisija deluje enostransko in se odmika od pomembnih napredkov, ki so jih ZDA, EU in preostanek mednarodne skupnosti skupaj dosegli v boju proti izogibanju plačevanja davkov," nadaljuje izjava. "Kot smo dejali, verjamemo, da je retroaktivno obdavčevanje s strani komisije nepošteno, v nasprotju z uveljavljenimi pravnimi načeli in postavlja pod vprašanje davčne ureditve posameznih držav," so še zapisali.