Intervju

Pahor miri strasti med Putinom in zvezo Nato

T.L./STA
24. 7. 2016, 21.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Pravi, da želi imeti Slovenija prijatelje povsod po svetu: tako v zvezi Nato kot tudi v Ruski federaciji.

STA
Borut Pahor

Predsednik države Borut Pahor je v pogovoru za POP TV napovedal obisk v Rusiji. Obisk ruskega predsednika Vladimirja Putina v Sloveniji pa po njegovih besedah ohranja kondicijo sodelovanja med državama, vendar ne v takšni meri, da bi zavezniki, ki se zaradi ruske politike čutijo ogrožene, to razumeli kot slovenski nož v hrbet.

Sporočilo srečanja je sporočilo miru in sodelovanja

Glede Putinovega obiska je predsednik izpostavil še, da bo sporočilo njunega srečanja predvsem sporočilo miru in sodelovanja. Slovenija, Evropa in svet imajo ob tem priložnost videti, da Rusija ni imuna za klic razuma in dialoga ter da se je predsednik Putin pripravljen odzvati na vabilo, da pride na pietetni dogodek, je dodal Pahor.

Obisk ruskega predsednika bo sicer po navedbah slovenskega zunanjega ministrstva pietetne narave, njegov namen pa je počastitev spomina na ruske vojne ujetnike, ki jih je pri gradnji ceste čez Vršič leta 1916 zasul snežni plaz. Putin se bo tako udeležil tradicionalne slovesnosti pri Ruski kapelici, na ljubljanskih Žalah pa bo odkril spomenik ruskim vojakom, padlim v Sloveniji.

Tudi o slovenskih vojakih 

Pahor je medtem o napotitvi 30 vojakov v Latvijo v okviru zveze Nato dejal, bo to Slovenija storila predvsem zato, ker razume povečano tveganje, ki ga čutijo baltske države, Poljska in drugi na mejah z Rusijo in kot signal, da smo zavezniki.

"Mislim, da je treba storiti vse, da Slovenija ostane varna država, da ima urejene odnose s sosedami, da je pristna in iskrena članica v Natu in uniji in da ima prijatelje povsod po svetu, tudi v Ruski federaciji," je v pogovoru za POP TV še dejal predsednik države.

Upa na izrek sodbe

Spregovoril je tudi o arbitražnem postopku o meji med Slovenijo in Hrvaško. "Najbolj pomembno je, da se je sodišče odločilo nadaljevati delo in upravičeno lahko pričakujemo, da bo dokončalo delo z izrekom sodbe in določilo mejo med državama," je povedal.

Dejal je še, da je Slovenija izjavo hrvaških oblasti, da želijo odstopiti od tega sporazuma, vzela na znanje, vendar pa mednarodno pravo in tudi sam izrek sodišča poudarjata, da ni utemeljenih razlogov, da bi Hrvaška to storila. Ob razsodbi bo po njegovih besedah potrebna razsodnost, premišljenost in nek dogovor o implementaciji tega dogovora. "V vsakem primeru bomo imeli Slovenci na svoji strani pravno težo izreka in to veliko pomeni," je še poudaril.