Slovenski volivci se ne bi zgledovali po Britancih, če bi to nedeljo odločali o izstopu Slovenije iz EU, kaže tokratna anketa Dela. Morebitni sloexit ne bi uspel, saj bi 60 odstotkov sodelujočih v anketi zavrnilo možnost izstopa Slovenije iz EU, četrtina bi podprla takšno možnost, medtem ko se jih 15 odstotkov v anketi ni znalo opredeliti.
Nezaposleni bi šli
Izstopa Slovenije iz EU ne bi podprli zlasti podporniki SMC in SD, s križanjem sociodemografskih podatkov pa lahko ugotovimo, da je precej nezaposlenih naklonjenih izstopu Slovenije iz EU, prav tako bi sloexit podprl skoraj vsak drugi anketiranec v starostni skupini od 18 do 24 let.
O posledicah brexita še ni jasne slike - kako bo to vplivalo na britansko, evropsko in svetovno gospodarstvo. So pa anketiranci Dela prepričani, da sloves Britancev ni dobra novica za EU oziroma da bo uresničevanje izhodne strategije Velike Britanije slabo vplivalo na Evropsko unijo. Tako meni skoraj polovica vprašanih, le slaba tretjina jih predvideva, da brexit ne bo imel vpliva na EU.
Čeprav je brexit pretežno slaba novica za EU, se sodelujoči v anketi ne bojijo posledic britanske odločitve - tako se je izreklo več kot 60 odstotkov vprašanih, medtem ko se posledic brexita boji 15 odstotkov sodelujočih v anketi.
Če anketiranih ni strah posledic britanske odločitve, jih več kot polovica meni, da bi lahko Veliki Britaniji sledila še kakšna članica Evropske unije.
Vpliv EU je dober
Na koncu jih je v anketi zanimalo, kako bi anketiranci ocenili vpliv Evropske unije na Slovenijo. Kot so ugotovili na Delu, je veliko več takšnih, ki menijo, da je imela EU dober vpliv na Slovenijo (44 odstotkov), kot tistih, ki so prepričani v nasprotno - teh je četrtina.
Telefonsko anketiranje je za uredništvo Dela med 30. junijem in 1. julijem na vzorcu 400 odraslih državljanov naredil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.