Delavci zahtevajo razrešitev oz. odstop ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Metoda Dragonje.
Blokada delavcev pred vhodom v Luko Koper še traja, vodstvo družbe pa se po končani skupščini osredotoča zgolj na ta problem in ga skuša čim prej razrešiti, je povedal tiskovni predstavnik Luke Sebastjan Šik.
A do večera se stvari niso ređile niti umirile. Zbralo se je še več ljudi, in okoli 19. ure je bilo pred vhodom že okoli 400 delavcev, ki so občasno skandirali "Luke ne damo!".
Delavci predsedniku vlade Miru Cerarju sporočajo, da zahtevajo odstop Gašperšiča in državnega sekretarja na finančnem ministrstvu Dragonje, ker da so bila njuna "početja v zadnjem odbobju kriminalna". Prepričani so, da morata zaradi tega oditi, od zahteve pa ne bodo odstopili. Predsednika vlade pa so pozvali, da se za ponovno vzpostavitev normalnih razmer v Luki Koper po njihovem odstopu zglasi v Luki zaradi formalizacije dogovorov.
Močno oviran tovorni promet
Zaradi protestne blokade v Luki Koper je močno oviran tovorni promet. Uvedli so mednarodno omejitev vlakov na slovensko železniško omrežje, oblikovali pa so tudi krizni štab, ki redno spremlja razmere.
"Želimo si, da se razmere čim prej normalizirajo, ker nastaja gospodarska škoda," so sporočili iz Slovenskih železnic.
Po podatkih prometno-informacijskega centra je dostop do Luke Koper še vedno onemogočen za tovorna vozila. Nastaja zastoj, tovorna vozila izločajo na primorski avtocesti na počivališče Ravne ter od Črnega Kala proti Kopru na odstavni pas.
Brglez: Atentat na podjetje in na državo
Milan Brglez meni, da je šla zgodba glede Luke Koper predaleč in jo je nekdo moral presekati, v tem duhu pa tudi razume potezo SDH. Zaprtje vhoda v pristanišče za tovornjake je označil za atentat na podjetje in na državo.
Brglez je na novinarski konferenci poudaril, da se podjetij ne more upravljati na protestih, ki so sicer legitimni, če protestniki vedo, zakaj protestirajo. "A kot smo lahko videli v medijih, v primeru Luke Koper temu ni bilo tako," je ocenil.
To, da je peščica delavcev danes zjutraj zaprla vhod za tovornjake v Luko Koper, je po predsednikovem mnenju neke vrste atentat na Luko Koper in na slovensko državo. Verjame, da se večina zaposlenih s takim "nevzdržnim in škodljivim obnašanjem določenih posameznikov, ki želijo ohraniti zlasti svoje privilegije, ne strinja". Zato je vse tiste, ki so danes preprečili delo v Luki Koper, pozval, naj svojih privilegijev ne postavljajo pred koristi Luke Koper, Obale in Slovenije.
Pristojne institucije je pozval, naj temeljito preiščejo vse sume v zvezi z morebitnimi nepravilnostmi v Luki Koper, ki so se v zadnjih dneh pojavljale v javnosti. "Luka Koper je in bo ostala naše strateško podjetje, njeno delovanje mora biti brezhibno," je poudaril Brglez.
Po njegovih besedah je SDH namenjen ustreznemu korporativnemu upravljanju državnega premoženja, za takšno delovanje pa mora imeti ustrezno legitimnost oz. verodostojnost.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V Ljubljani se je ob 17. uri pred zgradbo vlade Republike Slovenije na Gregorčičevi ulici na protestnem shodu zbralo nekaj deset državljank in državljanov, ki nasprotujemo privatizaciji državnega, nekdaj družbenega premoženja.
Današnje dogajanje - prvi mož SDH je tik pred skupščino Luke odstopil s položaja, SDH pa je na skupščini umaknil za delavce in vodstvo Luke sporni predlog menjave nadzornikov - temu ne nasprotuje, ugotavlja predsednik DZ. Priznava pa, da se premalo spozna na zadevo oz. ni pristojen za odgovor na vprašanje, kaj to pomeni za nadaljnje upravljanje z državnim premoženjem.
Blokado Luke Koper bo vodstvo skušalo čim prej razrešiti
Po informacijah, s katerimi je po zaključku skupščine delničarjev razpolagal tiskovni predstavnik Luke Sebastjan Šik, blokada še vedno traja, po vrnitvi na sedež družbe pa bodo tudi ugotovili, kakšno je dejansko stanje.
Kot je spomnil Šik, so o dogodku danes nemudoma obvestili poslovne stranke in javnost, sestal pa se je tudi krizni štab, da bi ugotovil, kakšne so alternativne možnosti, da bi delo vendarle steklo.
Na sestanku so se zato dogovorili, da bo svet delavcev prevzel vlogo posrednika med zaposlenimi in javnostmi. Svet delavcev je takoj za tem sklical nujno sejo sveta, ki pravkar poteka, na kateri se bodo člani odločali glede vloge posrednika.
Kot je spomnil Šik, so o dogodku danes nemudoma obvestili poslovne stranke in javnost, sestal pa se je tudi krizni štab, da bi ugotovil, kakšne so alternativne možnosti, da bi delo vendarle steklo.
Sestali so se tudi uprava, oba reprezentativna sindikata in svet delavcev, ki so ugotovili, da noben od deležnikov ni prejel nobene napovedi o blokadi. Zato so ocenili, da gre za spontani upor delavcev, "in seveda so se vsi skupaj zavzeli, da bodo poskušali skozi dialog prepričati delavce, da blokado umaknejo in da se vzpostavi normalno stanje".
Šik je priznal, da gre za poslovno škodo za Luko, in izrazil prepričanje, "da se bo vodstvo družbe, zdaj ko je skupščine konec, skoncentriralo zgolj in samo na ta problem in ga poskušalo čim prej razrešiti".
O tem posredno priča tudi ravnanje predsednika uprave Draga Matića, ki je po koncu skupščine odšel v naglici in brez dajanja izjav.
Prav tako so se izjavam v zvezi z izplačilom dividend izognili predstavniki Slovenskega državnega holdinga (SDH) in novinarje naslovili na službo za odnose z javnostmi. Med glavnimi očitki SDH upravi Luke je bil nizek donos družbe, zato je prisotne na skupščini presenetil protipredlog o bistvenem povišanju deleža dobička, namenjenega izplačilu dividend.