V petek se tako obeta vroča skupščina Luke Koper, saj bo SDH ob verjetni podpori ostalih državnih lastnikov skušal za svoj predlog menjave nadzornike ob glasnem nasprotovanju dela javnosti zbrati zadostno tričetrtinsko podporo delničarjev.
Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) se je danes sestal na redni seji, na kateri je med drugim obravnaval poročilo uprave glede načrtovane delne prenove nadzornega sveta Luke Koper. Kot so zapisali v SDH, je uprava nadzornikom "celovito pojasnila razloge, ki so jo vodili k odločitvi o vložitvi predloga za širitev dnevnega reda skupščine Luke Koper" s predlogom za menjavo treh nadzornikov na čelu s predsednico nadzornega sveta Alenko Žnidaršič Kranjc.
Med razlogi so po navedbah SDH preskromne napovedi prihodnjih rezultatov glede na pretekle rezultate in glede na vrednost investicij. Strateški poslovni načrt družbe in skupine 2016-2020 ima namreč ambiciozno zastavljene cilje glede obsega vlaganj.
Po njihovem mnenju bi bilo treba bistveno več pozornosti nameniti tudi obvladovanju tveganj, sploh pri načrtovanju tako intenzivnega razvojnega cikla na področju pristaniške infrastrukture, ob dokaj omejenem vplivu na povečanje pretovora, z načrtovanimi visokimi stroški in razmeroma nizkimi finančnimi rezultati ter ob dejstvu, da družba tudi v preteklih letih ni uspela realizirati vseh načrtovanih naložb.
Po oceni SDH nadzorni svet Luke Koper prav tako ni vložil dovolj naporov pri izvajanju svojih nalog in pristojnosti, s katerimi ta lahko vpliva na učinkovitost poslovanja, optimizacijo procesov, zniževanje stroškov, povečevanje produktivnosti in ustrezno upravljanje tveganj. Vse več vprašanj se SDH zastavlja tudi glede izvajanja pristaniških storitev, zato je uprava holdinga minuli teden na družbo Luka Koper naslovila prošnjo, naj se na skupščini delničarjev razkrijejo seznami vseh izvajalcev pristaniških storitev.
SDH ocenjuje, da v Luki obstajajo nekatera tveganja, ki jih je treba začeti reševati, kar bo prispevalo k boljšim poslovnim rezultatom in dolgoročno uspešni prihodnosti družbe in k višjim dividendam za državo in SDH. Ob tem SDH ocenjuje, da je potencial družbe bistveno višji, kot je prikazan v povzetku strateškega poslovnega načrta, nadzorniki Luke pa niso vložili dovolj naporov pri opravljanju svojih nalog in pristojnosti, da družba to doseže.
Vsi navedeni razlogi po mnenju nadzornikov holdinga terjajo od SDH, da imenuje strokovno prenovljen in neodvisen nadzorni svet. Ta naj bi natančno preveril strateške smernice razvoja Luke Koper ter bolj odgovorno nadziral učinkovitost poslovanja družb. Njegov cilj pa bi bil, da bi družba s predvidenimi investicijami in učinkovitim poslovanjem ustvarjala ustrezen donos ob boljšem obvladovanju tveganj.