Letos je v središču pozornosti opozarjanje na pobiranje pasjih iztrebkov in odmetavanje žvečilnih gumijev v koš.
Z akcijo, katere slogan je ČLOVEK, so začeli lani, ko so se osredotočili na nedovoljeno grafitiranje in uničevanje javnih objektov, letos pa v središče akcije postavljajo ozaveščanje o pobiranju pasjih iztrebkov in o odmetavanju žvečilnih gumijev v koš.
»A se ti zdi to v redu?!«
Akcija je neposredna in sarkastična, saj v današnjem času, nasičenem z informaciji in slabimi novicami, potrebujemo prav to: da se skozi smeh in neposrednost zamislimo o problematiki in se zavemo, da ta dejanja niso v redu.
Hkrati pa lahko vsi meščani in obiskovalci Ljubljane, tako, kot to že počnejo zeleni nadzorniki, tiste, ki jih zalotijo pri neprimernem dejanju, povsem legitimno opozorijo z vprašanjem »A se ti zdi to v redu?!«.
»Človek, čuvaj svoje mesto.«
V sklopu akcije ČLOVEK skupaj z Zavodom Bob nadaljujejo tudi z mladinskim uličnim delom, ki ga izvaja skupina strokovnih sodelavk ČlovekINJE. Aktivnosti so se začele lani in nadaljevale letos v pomladnih mesecih, trajale pa bodo še vsaj tri leta.
Lani je ulično mladinsko delo potekalo v okolici osnovnih šol na območju Viča, Črnuč, Vrhovcev, Savskega naselja in Šiške, letos pa so akcije razširili še na Kašelj, Vevče in Zupančičevo jamo.
Rešitve za zmanjšanje vandalizma ne gre iskati zgolj v povečanem nadzoru in sankcioniranju, dolgoročna rešitev te problematike je namreč v preventivni, informativni in vzgojni usmeritvi, ki spodbuja socialna ravnanja, zato pristop k izvajanju uličnega dela vključuje vse deležnike: Četrtno skupnost, šole, vrtce in druge javne ustanove na določenem območju, redarsko službo, po potrebi policijo ter lokalne prebivalce širšega območja. Takšen celovit pristop obeta trajne pozitivne učinke na zmanjševanje vandalskih dejanj.
Aktivnosti MOL na področju ozaveščanja o pobiranju pasjih iztrebkov
V Ljubljani na različnih lokacijah stoji 218 pasjih košev, od tega jih je ob Poti spominov in tovarištva 21. Vrečke z iztrebki sicer sodijo med mešane komunalne odpadke, tako da jih lastniki psov lahko odvržejo tudi v zabojnike za mešane odpadke.
Poleg tega sta urejeni še dve ograjeni pasji sprehajališči s pasjimi stebrički in klopmi, eno je urejeno v sklopu Severnega parka, drugo pa v Štepanjskem naselju (ob Pesarski). V Tivoliju in ob Tržaški cesti (ob Četrtni skupnosti Vič) pa sta urejeni še dve pasji stranišči na prostem.
Osveščevalne akcije, namenjene lastnikom psov, pripravljajo tudi četrtne skupnosti. Četrtna skupnost Moste že več kot 10 let izvaja akcijo »Za domačimi ljubčki ne ostajajo kupčki«, v okviru katere so razdelili že približno 1.000 zavitkov vrečk (v enem zavitku je 30 vrečk) za pobiranje pasjih iztrebkov. V zadnjih letih delijo biorazgradljive vrečke, kar je tudi v skladu s trajnostnimi usmeritvami Ljubljane, Zelene prestolnice Evrope 2016.
Akcija poteka skozi celo leto, saj vrečke delijo na vseh prireditvah, ki jih organizira Svet ČS Moste. Letos načrtujejo vsaj še dve akciji, in sicer na Fužinetlonu na Novih Fužinah ter na prireditvi Velikanček s Pravljično tržnico v začetku decembra. V času zelenega ambasadorstva, med 25. aprilom in 15. majem, so v Četrtni skupnosti še okrepili akcije razdeljevanja vrečk, ki so jih združili tudi ogledi urejenosti otroških igrišč.
V okviru zelenega ambasadorstva, med 16. majem in 5. junijem, so akcije osveščanja o pobiranju pasjih iztrebkov izvedli tudi v Četrtni skupnosti Jarše. Četrtni svetniki so skupaj z inšpektorico Inšpektorata MU MOL v večjih parkih in zelenicah opozarjali lastnike psov glede ravnanja z njihovimi iztrebki.
Letošnji skupni akciji Človek, ki bo trajala celo poletje, se bo sicer pridružila večina ljubljanskih četrtnih skupnosti.
Projekte ozaveščanja otrok glede pravilnega ravnanja lastnikov psov izvajajo tudi na ljubljanskih osnovnih šolah in vrtcih, večinoma v okviru projekta Eko šola. Tudi oni se bodo pridružili akciji Človek in o teh temah ozaveščali otroke.
Akcija ČLOVEK se nadaljuje
Mestna občina Ljubljana nadaljuje družbeno odgovorno kampanjo »Človek, čuvaj svoje mesto.«