Delničarje ne skrbi samo prenizka cena, marveč tudi to, da ne vedo, kdo bo kupil njihove delnice. Borznoposredniška hiša Ilirika namreč odkup opravlja za neznanega kupca. Begajočih informacij v zgodbi je sicer še mnogo, nas opozorijo sogovorniki. »Delničarji po taki ceni ne bomo prodajali delnic, sploh pa ne neznanemu kupcu, ker to pomeni preveliko tveganje za usodo Certe, ki ima v solasti družbo Eta Cerkno in družbo TIK Kobarid ter v lasti Hotel Cerkno, ki upravlja z enim najbolj priljubljenih smučišč pri nas – Smučarskim centrom Cerkno,« povedo.
Brez vizije
Cerkljani se bojijo, da bi, če bi prišlo do lastniškega prevzema podjetij, to lahko za njihovo regijo pomenilo katastrofo. »Glede na netransparenten način kupovanja delnic, kjer se niti ne ve, kdo je kupec, kaj šele, kakšen je njegov namen in vizija, se upravičeno bojimo za delovna mesta, razvoj podjetij in okolja ter, ne nazadnje, tudi za sam obstoj podjetij. Zakaj se skrivati, če imaš s podjetjem in lokalnim okoljem poštene namene?« se sprašujejo predstavniki skupine delničarjev.
»Glede na vse indice menimo, da uprava Certe Holdinga, d. d., ne dela v interesu delničarjev, ampak pomaga skritemu kupcu, da pride do delnic Certe Holdinga po prenizki ceni,« še poudarjajo v skupino povezani delničarji in zainteresirana javnost, ki jih zastopa odvetnik Sebastjan Kerčmar. Ta tudi opozarja,da način kupoprodaje delnic, ki ga ponuja Ilirika, ni skladen s statutom družbe Certa Holding.
Delničarji družbe Certa Holding in njeno vodstvo stojijo na nasprotnih bregovih in nič ne kaže, da si bodo prišli naproti.
Vse za lastništvo
Dodajo, da si skriti kupec želi do lastništva priti na najcenejši način, kar po navadi, vsaj tako se je v Sloveniji že končalo mnogo zgodb, vodi v stečaje. »Poslanstvo podjetij v skupini Certa bi moral biti uspešen gospodarski razvoj Cerkljanske, nudenje možnosti zaposlitev tamkajšnjim prebivalcem in povečevanje vrednosti premoženja lastnikov – delničarjev,« izpostavlja skupina.
»Delničarji Certe moramo ostati lastniki kapitala v Cerknem in prevzeti upravljanje Certe Hodlinga ter njenih povezanih podjetij, da bi preprečili negativen razvoj dogodkov in spodbudili razvoj na bolje,« še izjavljajo.
Slabo poslovanje
Stroški uprave in nadzornikov v skupini, kot povedo sogovorniki, naj bi presegali 100.000 evrov letno in se kljub slabim poslovnim rezultatomvsako leto še povečujejo. »To veliko pove – ali vse,« so prepričani. Tudi ponujena cena za delnico je zgovorna, saj, kot utemeljujejo, ni ekonomsko upravičena. Pojasnijo, da je bila še leta 2014 delnica po knjigovodski vrednosti ocenjena na 8,26 evra.
Kaj pravi Certa
Certa Hodling se je v več pismih, namenjenih skupini, odzvala na večino očitkov delničarjev in jim sporočila, da razpolagajo z netočnimi in nepopolnimi informacijami. Razložijo, da vseskozi delujejo v skladu z veljavno zakonodajo in statutom družbe, povedo tudi, da bodo sklicali skupščino, na kateri jih bodo informirali o rezultatih, planih in drugih vitalnih zadevah v zvezi s Certo.
Zavračajo tudi očitke, da nimajo razvite strategije za razvoj podjetij v skupini. Poudarjajo še, da je bila ta sprejeta že leta 2015, nakar tudi natančneje objasnijo, kaj so načrti v posameznem podjetju iz skupine. V svojem odgovoru na očitke se odzovejo tudi na račun kritik na ceno.
Zorko Golob, direktor Certe Hodlinga, je v svojem pismu delničarjem poudaril, da bo njihova uprava skrbno spremljala potek prodaje in delovanje borzne hiše, vse v zaščito interesov družbe in vseh delničarjev, ter jim nudila strokovno pomoč. Direktorja smo zaprosili za še več pojasnil in podrobnosti, ki bi delničarjem lahko dale odgovore, in jih bomo objavili takoj, ko se z njimi družba tudi oglasi.