Investitor, Joc Pečečnik oziroma njegovo podjetje Interblock, še vedno čaka potrebna dovoljenja za pričetek gradbenih del.
Odločilo je, naj Agencija RS za okolje (Arso) ponovno odloči o njihovi vlogi za izdajo omenjenega soglasja. Družba Bežigrajski športni park (BŠP) je medtem na Arso oddala dopolnjeno vlogo.
Kot je pojasnila Maja Štefula iz družbe Bežigrajski športni park (BŠP), je sodišče takšno odločitev sprejelo na podlagi njihovih navedb, vezanih na obravnavo hrupa v času gradnje, in potek upravnega postopka. Na poziv Arsa so vlogo za izdajo okoljevarstvenega soglasja dopolnili in oddali minuli teden. Dopolnili so jo v delu, ki se nanaša na gradnjo in vplive na okolje, ki jih gradnja povzroča, predvsem na področje hrupa v času gradnje. Dokazali so, da mejnih vrednosti za hrup za tretjo stopnjo varstva pred hrupom med gradnjo ne bodo presegli kljub dejstvu, da ministrstvo za okolje in prostor ni sprejelo dolgo obljubljene uredbe, ki bo uredila obratovanje gradbišč.
Projekt prenove Plečnikovega stadiona predvideva ohranitev zgodovinskih elementov stadiona, kot jih je zasnoval Plečnik, novi objekti pa bodo fizično in programsko ločeni od obstoječih.
Graditi nameravajo 89 mesecev, pet dni v tednu po osem ur dnevno. V tem času se bodo zvrstile tri zime (v času pilotiranja in izkopov), ko tri mesece - december, januar in februar - ne smejo kopati zaradi prašnih delcev. Premo sorazmerno se bo zmanjšalo tudi dnevno število prevozov s tovornjaki, zato se bo pritisk na okolje znižal.
V predhodno oddanem poročilu o vplivih na okolje je bil predviden skupen čas gradnje 52 mesecev, gradbišče pa naj bi dnevno obratovalo po deset ur pet dni v tednu, je še pojasnila Štefula.
Na Arso so pojasnili, da je njihova odločba padla, ker je sodišče razsodilo, da je Arso kršil zakon o upravnem postopku, saj investitorja niso seznanili z vlogami stranskih udeležencev. Sodišče je zato odločbo Arsa odpravilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje na agencijo.
Kot so še pojasnili, so jim naložili, da odpravijo ugotovljene kršitve, kar pomeni, da morajo poslati investitorju zadnje navedbe stranskih udeležencev iz septembra 2014 in ga povabiti, da se do njih opredeli, kar so po poročanju časnika že storili. Dopolnjene vloge družbe BŠP še niso obravnavali.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Problematični hrup na gradbišču
Na ministrstvu za okolje in prostor so sicer že pred slabima dvema letoma pripravili spremembe uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju, s katerimi bi zvišali meje dovoljenega hrupa na gradbiščih, vendar je osnutek naletel na negativne odzive.
Lani so naročili nove strokovne podlage in pripravili osnutek nove uredbe o zmanjševanju hrupa zaradi izvajanja gradbenih del, vendar tudi ta v okviru medresorskega usklajevanja pristojnih nosilcev gradbene zakonodaje ni bil sprejet z odobravanjem.
Za ta mesec napovedujejo objavo novega dokumenta. Kot so pojasnili, je bil pripravljen nov osnutek predloga spremembe uredbe in poslan v presojo pristojnim organom.
Pridobitev okoljevarstvenega soglasja pa je le ena od dveh velikih ovir na poti do gradbenega dovoljenja. Druga je zemljišče med stadionom in Fondovimi bloki, ki ga je občina vložila v projekt in za katero že od konca leta 2009 teče postopek na sodišču. V njem naj bi odločili, ali je zemljišče res last občine in ali gre za pripadajoče zemljišče, kot trdijo stanovalci Fondovih blokov. Kdaj bo postopek končan, Štefula, kot je dejala, ne more napovedati.