Vipavski Agroind

V kleteh je vina še precej, a delavci so dobili odpovedi

M.K./STA
2. 6. 2016, 17.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Delavcem Agroinda, ob stečaju jih je bilo zaposlenih še 44, je stečajni upravitelj Andrej Perdan v sredo razdelil odpovedi.

STA
V kleteh vipavskega Agroinda je vina še precej, v teh dneh so ga polnili v posode iz inoxa.

Do izteka 15-dnevnega odpovednega roka bodo delali še vsi, nato bo stečajni upravitelj povedal, koliko delavcev bo še potreboval, je povedal predsednik sveta delavcev Andrej Furlan.

V kleteh vipavskega Agroinda je vina še precej, v teh dneh so ga polnili v posode iz inoxa, prispelo pa je tudi 60.000 steklenic, ki jih bodo morali napolniti v prihodnjih dneh.

Po Furlanovih besedah se je stečajni upravitelj za nadaljevanje proizvodnje odločil zato, da ohrani živo podjetje, ki ga bo kot tako lažje dal v najem ali prodal.

Dokončanje nujnih poslov

Okrožno sodišče v Novi Gorici je danes izdalo sklep, s katerim je stečajnemu upravitelju dovolilo dokončanje nujnih poslov, med katere spada dobava zalog vina končnim odjemalcem v obsegu obstoječih zalog in na način, na kakršnega je Agroind opravljal dobave pred začetkom stečajnega postopka.

Sodišče je v obrazložitvi sklepa zapisalo, da končanje nujnih poslov v tem primeru pomeni, da se bodo zaloge prodajale po dosedanjih cenah, ne po likvidacijskih, ki bi bile nižje. "Z daljšo prekinitvijo dobav in z zmanjšanjem zalog bi dolžnik izgubil redne odjemalce, kar pa je zaradi morebitnega nadaljevanja poslovanja in prodaje dolžnika kot poslovne celote vsekakor zelo pomembno. Hkrati pa takšno ravnanje pozitivno vpliva na postopek unovčenja, saj bo dolžnik s tem ohranil možnost prodaje poslovne celote," je zapisalo.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

STA
Zaloge ae bodo prodajale po dosedanjih cenah, ne po likvidacijskih, ki bi bile nižje.

Vinogradi dobili nove najemnike

V teh dneh so nove najemnike dobili tudi vinogradi v Vipavski dolini, ki jih je Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov oddajal v najem Agroindu. Zaradi neplačevanja zakupnine in zaradi neobdelovanja zemljišč je sklad konec lanskega leta Agroindu odpovedal zakupno pogodbo.

Sklad je skupaj s kmetijsko inšpekcijo ugotovil, da je 80 hektarov zemljišč v tako slabem stanju, da na njih obdelava vinogradov, ki so popolnoma zaraščeni, ni več mogoča. Od 185 hektarov preostalih vinogradov v Zgornji in Spodnji Vipavski dolini je sklad prek javnega poziva za izbiro najugodnejšega ponudnika za sklenitev začasnega sporazuma o obdelavi zemljišč s pripadajočimi trajnimi nasadi uspel zagotoviti začasno obdelavo za 164 hektarov zemljišč, za ostala zemljišča pa je tudi že v dogovoru s ponudniki.

Pridelek grozdja letine 2016 bo v celoti v lasti sprejemnikov ponudb, s katerimi bodo sklenjeni sporazumi. Za same vinograde sklad najemnine ne bo zaračunal, pač pa le uporabnino za zemljišče. Dolgoročno zakupno razmerje za te vinograde pa namerava sklad skleniti na podlagi razpisa, v skladu z zakonom o kmetijskih zemljiščih do konca letošnjega leta.