Sporazum je v imenu vlade podpisala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, ki je ob tem dejala, da s tem poravnavajo dolgove iz sporazumov, ki so jih s policisti sklenile prejšnje vlade.
Sporazum po besedah ministrice na letni ravni za proračun prinaša dodatnih 10,3 milijona evrov obremenitev za proračun iz naslova plač.
Vladni pogajalski skupini po oceni ministrice ni bilo dano izvesti celovite prenove plačnega in kariernega sistema v policiji, so pa odpravili ključne anomalije in izboljšali položaj večine zaposlenih v policiji.
Sporazum po njenih besedah pomeni, da se bodo plače zaposlenih v policiji v povprečju povišale za 100 evrov bruto mesečno. Pri tem po njenih besedah niso mogli pristati na linearno povečanje plač vsem, saj enotni plačni sistem v javnem sektorju še velja, policija pa je še vedno njegov del.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je povedal, da s podpisom sporazuma prenehajo stavkovne aktivnosti, ne pa tudi stavka. To bodo zaključili, ko se bodo prepričali, da so danes podpisane zaveze uresničene.
Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič pa je dejal, da s sporazumom nihče ne izgublja, pač pa so pridobili vsi.
Specifičnost policijskega poklica
Strinjajo se, da je policijski poklic specifičen in se policisti po rednih nalogah ne morejo primerjati z nobeno drugo poklicno skupino, je dejala Györkös Žnidarjeva in poudarila, da je zato treba anomalije, ki izhajajo iz zavez preteklih vlad, odpraviti.
Kot je še poudarila ministrica, je vlada tudi v preteklosti sledila njenim zahtevam po takšnem policijskem proračunu, ki policiji omogoča nemoteno operativno delovanje. Spomnila je še na svojo zavezo za izboljšanje in celovito urejanje statusa policistov, torej zagotavljanje primernih pogojev za delo in preprečevanje stagnacije policije v minulih letih.