Združenje VSO

Kučana kazensko ovadili zaradi domnevne veleizdaje

R.T./STA
17. 5. 2016, 15.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Združenje VSO je podalo kazensko ovadbo zoper nekdanjega predsednika republike Milana Kučana. Očita mu, da je kot predsednik predsedstva maja 1990 zagrešil veleizdajo, sabotažo in pomoč pri njej, ker ni preprečil razorožitve Teritorialne obrambe (TO). Predsedstvo je namreč rabilo tri dni, da je ukazalo, naj TO orožja ne predaja JLA, pravijo.

STA
Proti Kučanu so govorili Aleš Hojs, Janez Janša in Igor Bavčar

STA
Aleš Hojs s kazensko ovadbo zoper nekdanjega predsednika Milana Kučana.

Po besedah predsednika Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Aleša Hojsa, je namreč 15. maja 1990 takratni načelnik TO Ivan Hočevar po navodilih beograjskih oblasti izdal ukaz, da morajo vsi štabi TO svoje orožje predati v skladišča JLA. Na podlagi ukaza so štabi začeli s predajo orožja, le v 13 občinah so se temu uprli.

Ker je Slovenija novo, demokratično vlado dobila šele dan pozneje, je bil po Hojsovih besedah edini operativni organ v državi predsedstvo republike (konstituirano je bilo 10. maja 1990), ki ga je vodil Kučan. Hkrati je bilo predsedstvo po takratni zakonodaji vrhovni poveljnik TO v času miru, je spomnil Hojs.

Kot tako bi po prepričanju Hojsa in VSO 15. maja 1990 moralo izdati ukaz, naj TO orožja ne predaja JLA, a je slednje storilo šele 18. maja popoldne, ko je bila večina orožja že predanega. S tem je po mnenju VSO Kučan zagrešil veleizdajo in sabotažo, ki ju kazenski zakonik opredeljuje kot kaznivi dejanji.

STA

V SD obsojajo kazensko ovadbo zoper nekdanjega predsednika republike Milana Kučana, sicer sodelavca Foruma starejših SD. Z njo si vlagatelji po oceni vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana skušajo lastiti zasluge slovenske osamosvojitve.

Janša o drugačni resnici

Po besedah takratnega obrambnega ministra Janeza Janše ne držijo dosedanja Kučanova zatrjevanja, da je bilo predsedstvo o ukazu obveščeno 17. maja. "To je notorična laž," je dejal. Po Janševih besedah je predsedstvo v enem izmed poročil celo samo priznalo, da je bilo o ukazu obveščeno že 15. maja. Pozneje je sicer izdalo drugo poročilo, v katerem je zapisano, da je bilo obveščeno 17. maja, a obstajajo tudi drugi dokumenti, objavljeni v knjigi Veleizdaja Slovenije, ki dokazujejo, da temu ni tako, je dejal Janša.

TO je imela po Janševih besedah sicer okoli 110.000 kosov orožja. Če ne bi prišlo do razorožitve oziroma predaje orožja JLA, se jugoslovanske oblasti po njegovem prepričanju Slovenije ne bi upale napasti. "Zato gre za dejanje, ki je povzročilo smrt večjega števila oseb in veliko materialno škodo," je poudaril.

Ovadba, ki so jo podali tako na tožilstvo kot policijo, je po Hojsovih besedah obširno obrazložena in podprta z dokumenti. Vse, kar v VSO pričakujejo od organov pregona, pa je, da "bodo opravili svojo zakonsko dolžnost in ovadbo sprocesirali".

STA
Z Janšo sta skupaj izdala knjigo o Stanetu Kavčiču.