V raziskavi Eurobarometer, ki je potekala med 9. in 25. aprilom, je sodelovalo 10.294 Evropejcev iz vseh držav članic EU, starih od 16 do 30 let.
V povprečju se v 28 državah članicah zaradi krize počuti izključenih 57 odstotkov mladih v starosti od 16 do 30 let, ki so sodelovali v raziskavi Eurobarometer. Ta delež je najvišji v Grčiji, na Portugalskem in Cipru ter v Španiji, ki jih je gospodarska in finančna kriza še posebej prizadela. Po drugi strani pa je ta delež najnižji v gospodarsko močnejših oz. stabilnejših državah, kot sta Danka in Nemčija. V Sloveniji se zapostavljene počuti 69 odstotkov vprašanih mladih.
Kljub temu se le majhen odstotek mladih v EU kot celoti - 15 odstotkov - počuti prisiljene zapustiti svoje države. V Sloveniji sicer ta delež znaša 26 odstotkov.
Na vprašanje, ali so izobraževalni sistemi v njihovih državah dobro prilagojeni na trenutne razmere v gospodarstvu in na trgu delovne sile, je v celotni EU v povprečju 59 odstotkov vprašanih odgovorilo pritrdilno. S tem se je strinjalo samo 38 odstotkov slovenskih anketirancev. Slabše mnenje o lastnih izobraževalnih sistemih so imeli samo še v Španiji, na Cipru, v Bolgariji in Grčiji.
Najraje bi ostali v domovini
61 odstotkov mladih v EU ne želi delati, študirati ali se usposabljati v drugi državi članici EU za razliko od 32 odstotkov, ki bi to želeli storiti. V Sloveniji se je v tujino na prakso, študij ali delo pripravljeno preseliti 48 odstotkov vprašanih.
90 odstotkov vprašanih meni, da je znanje o delovanju EU in njenih institucijah zelo pomembno, polovica pa jih meni, da je udeležba na evropskih volitvah najboljši način za učinkovito sodelovanje v javnem življenju EU. V Sloveniji le 29 odstotkov vprašanih meni, da so evropske volitve dober način sodelovanja v javnem življenju EU.