Mestna občina Maribor

Izlito kurilno olje pod nadzorom

Gabrijel Toplak
30. 4. 2016, 15.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Mestna občina Maribor bo še naprej izvajala vse potrebno, da razlitje ne bi komurkoli škodovalo. Pripravljeni so tudi na morebitno izgradnjo vodnjaka, s čimer bi preprečili migracijo olja proti Vrbanskem platoju.

Arhiv Svet24
Takoj po dogodku so bili na občini tarča kritik, da o izlitju niso pravočasno obvestili okoliških prebivalcev.

Četudi je konec marca, kot smo poročali, na dvorišču sedeža Mestne občine Maribor (MOM) prišlo do razlitja več tisoč litrov kurilnega olja, in že prvi preizkusi niso zaznali onesnaženja pitne vodne v mestu, je tudi zdaj na račun hitre sanacije vse pod nadzorom. 

ŠE NAPREJ MONITORING 

Iz občinske službe za odnose z javnostmi so sporočili, da bodo zaradi zavarovanja kvalitete vode na vodnem viru Vrbanski plato še zmeraj izvajali monitoring dogajanja in izčrpavanje na mestu izlitja. »Mestna občina bo prav tako pripravljena na morebitno izgradnjo vodnjaka, s čimer bi preprečila migracijo olja proti Vrbanskem platoju. Še zmeraj bomo opravljali nadzore in izvedli vse potrebne ukrepe, da zavarujemo mariborsko pitno vodo,« so dodali v občinski piarovski službi. Dodali so, da bodo denar za sanacijo v višini 187 tisoč evrov zagotovili v občinski proračunski rezervi.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Še se bodo trudili, da zavarujejo mariborsko pitno vodo. 

OPRAVILI VEČ NALOG 

Po razlitju so odgovorne osebe odločile, da je treba opraviti več del. »Izvedenih je bilo 6 piezometrov (opazovalnih vrtin), pa tudi predvidene kemijske analize onesnažene zemljine pod lokacijo izlitja in kemijske analize vzorcev podzemne vode v piezometrih, ki so bili izvedeni. Med drugim so bile opravljene kemijske analize vode v piezometrih, da lahko ugotovijo obremenjenost podzemne vode z mineralnimi olji, vgrajena je bila instalacija za izčrpavanje podzemne vode pod lokacijo izlitja kurilnega olja v sistem mestne kanalizacije, v okviru instalacije za izčrpavanje pa je bil nabavljen zalogovnik za vizualno kontrolo kvalitete izčrpane vode pred izpustom v lovilce olj in kanalizacijo ter vzpostavitev kontrolne točke za odvzem izčrpane vode pod mestom izlitja. Nabavljene so bile avtomatizirane sonde za meritev gladin podzemne vode,« pojasnjuje na občini. Polovico izvedenih kemijskih analiz vode je naročila MOM, polovico pa je bilo treba opraviti za pridobitev slike o morebitnem onesnaženju podzemne vode na širše območje izlitja. 

OLJE ŠE NA DVORIŠČU 

In rezultati? »Analize podzemnih voda v sosednjih piezometrih in kontrolnih piezometrih v ŠC Branik so pokazale, da jih ni dosegel vpliv izlitja olja. Opravljene raziskave so pokazale, da je izlito olje še vedno na območju dvorišča MOM in počasi migrira. Pod mestom izlitja je vgrajena črpalka, da lokalizira izteklo olje na območju dvorišča, kljub temu pa se bodo še spremljali sosednji piezometri in po potrebi ustrezno ukrepali z izgradnjo vodnjaka,« so sklenili občinski piarovci.