"Slovenija je še vedno varna. Je pa dejstvo, da se nahaja v relativno dinamičnem okolju. Okoli nas se dogajajo in odvijajo varnostno zanimive aktivnosti in relativna varnost nas ne sme uspavati, pač pa moramo biti zelo aktivni predvsem na preventivi, procesih zaznavanja potencialnih nevarnosti in groženj ter se pravočasno pripravili na morebitno neposredno ogrožanje naše nacionalne varnosti," je povedal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic ob današnjem odprtju mednarodne konference Izzivi zoperstavljanja terorizmu v regiji jugovzhodne Evrope, ki poteka v Mariboru.
Povedal je še, da so po napadih, ki so pretresle evropske mesta, aktivnosti Slovenije okrepljene, kar velja tudi za sodelovanje ne mednarodnem področju ter da so bili sprejeti določeni ukrepi. Je pa potrebno vse te rešitve tudi uresničevati.
Kaj mora v resnici skrbeti evropsko družbo
Dr. Denis Čaleta je ob tem izpostavil, da je letošnja tema konference vezana na migracije "kot proces, v katerega smo ujeti vsi, in s tem povezana radikalizacijo in ekstremizem, ki pa nista povezana samo z migracijsko krizo, vendar sta problema evropske družbe". Ob tem je poudaril, da so teroristična dejanja po Evropi (Pariz, Bruselj,..) večinoma izvedli ljudje, ki so že druga ali tretja generacija priseljencev in so se rodili ter živijo v Evropi. "In to je tisto, kar mora v evropski družbi skrbeti: kako dovolj hitro opaziti in narediti vse, da se posamezniki ne bodo radikalizirali, posegali po tej skrajno ekstremistični in radikalni poti za uveljavljajnje svojih interesov."