Anketa

Ljudmila Novak bolj priljubljena od Janeza Janše

G.G./STA
18. 4. 2016, 08.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Po zborovanju Za obrambo Slovenije v središču Ljubljane se postavljajo vprašanja o razmerju moči na desnici. Skoraj tretjina sodelujočih v anketi Dela podpira ustanovitev nove stranke na desnici, polovica pa ne. Med imeni na desnici najbolj izstopa predsednica NSi Ljudmila Novak.

STA
Marko Zidanšek (SDS), Ljudmila Novak (NSi) in Janez Janša (SDS) na shodu V obrambo Slovenije; ko so še stali skupaj.
Telefonsko anketo je za uredništvo Dela med 4. in 7. aprilom na vzorcu 600 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

Najbolj si novih strank želijo podporniki SDS, polovica jih je namreč odgovorila, da si tega želijo, ter študentje, ljudje, ki živijo na vasi, in anketiranci v starostni skupini od 18 do 35 let, kaže anketa.

Ali bi ti, ki podpirajo nastanek nove stranke na desnici, bili naklonjeni stranki Aleša Primca, je še velika neznanka, bi lahko sodili po aktualni anketi Dela. Primcu ne pripisujejo večjih možnosti, potencial za njegov uspeh pa bi se lahko skrival v četrtini tistih, ki se niso znali opredeliti. Zato je najverjetnejša razlaga, da bi se Primčeva stranka na desni lahko prijela, če bodo ljudje konkretno in neposredno nagovorjeni.

V anketi Dela jih je zanimalo tudi, kateri od predsednikov strank na desni je najbolj priljubljen. Medtem ko je polovica anketiranih odgovorila, da nihče od naštetih ni vreden njihove podpore, se je druga polovica najpogosteje odločila za Ljudmilo Novak (22 odstotkov), za predsednika SDS Janeza Janšo pa jih je 14 odstotkov. Za slednjega so v veliki večini podporniki SDS, medtem ko je Novakova blizu tudi podpornikom SD, SMC in upokojencem.

Več kot polovica sodelujočih v anketi je prepričanih, da ni več verjetno, da bi Janša še kdaj vodil vlado, slaba tretjina pa še vedno meni, da bi se to lahko zgodilo. V tej skupini so predvsem podporniki SDS in tudi NSi.

Kot piše Delo, se je Janša po velikem medijskem odzivu na izjave o novinarkah Radiotelevizije Slovenija, ki ju je označil za medijski prostitutki, nekoliko umaknil iz javnosti. Kar 86 odstotkov sodelujočih v anketi meni, da to, kar je storil Janša, ni sprejemljivo, skoraj dve tretjini od teh sta dali skrajno oceno, da blatenje novinarjev z opazkami v stilu medijske prostitutke "sploh ni sprejemljivo". Po navedbah dela ravnanja prvaka SDS niso sprejeli z odobravanjem niti podporniki SDS, saj jih je skoraj 60 odstotkov od sodelujočih v anketi odgovorilo, da Janševo ravnanje ni sprejemljivo.

Med različnimi ponujenimi odgovori je dobra tretjina vprašanih v anketi podprla možnost, da gre za politični pritisk, drugi tretjini je najbližje možnost, da gre za zavrženo dejanje, po drugi strani jih je petina menila, da gre pri nastopu politika za svobodo govora, zaradi česar tudi takšnih besed ne bi smeli omejevati, pet odstotkov od petine pa jih je odgovorilo, da je bil Janšev nastop upravičen, ker si novinarji to zaslužijo.