Popoldne se bo do zadeve pisno opredelil tudi premier Miro Cerar, je napovedala vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer
Zavedati se je treba, da je policija ena od temeljnih stebrov v državi, je poudarila Kustec Lipicerjeva. Pobude sindikata so zaskrbljujoče zlasti zato, ker en sestavni del države poskuša posegati v nemoteno delovanje drugih delov države, je opozorila.
Prav tako so pobude obsojanja vredne ob dejstvu, da so v ozadju povezane s stavkovnimi zahtevami enega od sindikatov. To po njenih besedah nima neposredne povezave z nemotenim delovanjem države, ki ga zagotavljajo zakoni, o katerih so vložene referendumske pobude.
Spomnila je, da je stavka policistov že oškodovala proračun, po drugi strani pa so policisti v zadnjem letu prejeli 30 milijonov evrov za modernizacijo sredstev. Nasploh pa je rešitve po njenem prepričanju treba iskati za pogajalsko mizo, ne pa na račun nemotenega delovanja države in državljanov.
Policijski sindikat je namreč v torek v DZ vložil pobude volivcev za razpis referendumov o noveli zakona o varstvu okolja, noveli zakona o trgu finančnih instrumentov, spremembah zakona o družbi Slovenske železnice in noveli zakona o sodnih taksah. V sindikatu so pojasnili, da jih je v takšno državljansko akcijo prisilila vlada, ki da se krčevito brani izpolniti dane obljube.
Na pobude se je v sredo že odzval predsednik DZ Milan Brglez. Dejal je, da so takšne pobude postale "že neka navada oz. poskus zlorabe te zakonodaje, ki je bila mišljena za nekaj povsem drugega". A postopke bo treba ustrezno peljati in spoštovati zakonske roke, je povedal.