Svet

IS z nezakonito prodajo umetnin zasluži do 200 milijonv dolarjev

M.K./STA
7. 4. 2016, 11.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Džihadistična skupina Islamska država (IS) v Siriji in Iraku z nezakonito trgovino umetnin, starin in arheoloških predmetov letno zasluži od 150 do 200 milijonov ameriških dolarjev.

Arhiv Svet24
Kriminalne združbe izdelajo ponarejene dokumente o poreklu ukradenih predmetov.

Kot v pismu Varnostnemu svetu ZN razkriva ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin, ukradene starine največkrat tihotapijo čez turško ozemlja.

"V Siriji in Iraku je pod nadzorom Islamske države približno 100.000 kulturnih znamenitosti svetovnega pomena, vključno s 4500 arheološkimi najdišči, od katerih jih je devet na seznamu Unescove svetovne dediščine," je v pismu zapisal Čurkin.

"Največje središče za tihotapljenje kulturne dediščine je turško mesto Gaziantep, kjer ukradene stvari prodajajo na nelegalnih dražbah, nato pa naprej preko mreže antikvariatov na domačem in tujem trgu," piše Čurkin.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Ruski veleposlanik pri ZN je med drugim še dodal, da del nakita, kovancev in drugih ukradenih stvari odpeljejo v mesta, kot so Izmir, Mersin in Antalya, kjer kriminalne združbe izdelajo ponarejene dokumente o poreklu ukradenih predmetov.

"Starine nato dobijo zbiratelji iz različnih držav sveta, večinoma preko internetnih dražb, specializiranih internetnih trgovin ali eBaya," je v pismu ZN še zapisal Čurkin.

Rusko-turški odnosi so se sicer ohladili, potem ko je Turčija lani sestrelila rusko letalo v bližini sirske meje.