Direktor Lokalne turistične organizacije (LTO) Bovec Janko Humar pravi, da zimskega turizma brez smučišča Kanin ni. To se je v zadnjih letih pokazalo tudi v praksi; sobe in apartmaji v najhladnejšem letnem času ostajajo prazni, tudi zasedenost miz v lokalih in gostinskih obratih je manjša. »Samo 30 odstotkov ponudnikov prenočišč pozimi ostaja aktivnih. V treh zimskih mesecih smo letos sicer imeli 6000 nočitev,« pove Humar.
Rekordno lani
A povsem drugačna je podoba turizma Bovca v spomladanskem in poletnem času. »Lani smo v toplejšem delu leta imeli kar dvakrat več gostov kotleta 2014. To je zelo spodbudno. Upamo, da bo tako tudi letos,« oceno lanske, rekordne sezone in pričakovanja za letošnjo povzame direktor LTO.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Glede zime in smučišča Kanin, katerega sanacija se je zavlekla, LTO upa, da bo s poletjem le začela delati krožnokabinska žičnica in bo tako turistom na voljo vožnja z njo, kar bi po oceni Humarja bila pomembna in prijetna aktivnost za goste tamkajšnjih krajev.
Minulo zimo so imeli na območju Bovca le 6000 nočitev, kar je relativno malo. Upajo, da bo naslednjo zimo drugače.
Razumni Bovčani
»Mislim, da se domačini zavedajo, kako zahteven je projekt sanacije Kanina, in da niso bili preveč razočarani, ko so izvedeli, da smučišče minulo zimo še ne bo obratovalo, čeprav je občina tako obljubljala. Bo pa po triletnem mirovanju smučišča treba vložiti veliko napora v to, da se spet vrne na turistični trg,« še komentira Janko Humar.
Direktor LTO na koncu doda, da imata Bovec pa tudi preostala Slovenija imenitno priložnost, da v teh časih še okrepita svojo turistično moč. »Ekonomske in politične razmere nam gredo na roko. Turčija, Grčija, Afrika se 'zapirajo', obiskovalci se manj odločajo za letovanja v teh nemirnih, nevarnejših delih sveta. To je naša priložnost,« meni.
Upravljavec in ponudba
Milan Štulc, predstavnik bovške občine za stike z javnostjo, pojasni, da je 1. julij nov mejnik na sanacijski časovnici Kanina. Krožnokabinska žičnica naj bi takrat že obratovala. »Seveda moramo do tedaj preko razpisa najti upravljavca, pa tudi zagotoviti vsaj minimalno postrežbo na Kaninu, okrepčilo za turiste, in seveda toaletne prostore,« razloži.