Pred dvema letoma so se v enoti Rdečega križa v Ajdovščini odločili, da zaženejo projekt, v okviru katerega bodo lahko pomagali socialno šibkejšim. V mislih so imeli starejše, bolne, brezdomce in tiste, ki iz različnih vzrokov živijo v pomanjkanju. Njihova želja je, da bi ti vsaj enkrat na dan jedli toplo in kakovostno hrano.
Nosilce projekta veseli, da zanimanje za oddajo viška hrane izkazuje še nekaj drugih lokalov iz Ajdovščine.
Kako poteka projekt
Rdeči križ si prizadeva, da viškov hrane iz lokalov ne bi zavrgli, ampak bi jih namenili socialno ogroženim. S tem bi prispevali k ozaveščenosti o pomanjkanju na eni in nepotrebnem odpadu na drugi strani. Akciji sta se že v letu 2014 pridružila Dom starejših občanov Ajdovščina in Srednja šola Veno Pilon, kasneje pa so se priključili še oba vrtca iz mesta, lokalna picerija in špageterija.
»Ni treba veliko, da se znajdeš v položaju, ko nimaš nič, niti za jesti. Danes mi pomagamo njim, jutri smo lahko na njihovem mestu tudi mi. Nikoli ne veš, kdaj se obrne,« pove Breda Vidic, direktorica picerije in špageterije Zmaj, ki je prvi in doslej edini zasebni gostinski obrat v Ajdovščini, ki je podprl prizadevanja Rdečega križa.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Izjemna dobrosrčnost
Lastnik picerije in špageterije Miran Vister se pridruži mnenju Vidičeve in poudari, da jih je k sodelovanju spodbudilo sočutje. »Nič nas ne stane, če višek hrane oddamo naprej. Sploh za tak namen, kot ga ima ta projekt. Pa tudi sicer, če bi kdo prišel v naš lokal in prosil za hrano, ki si je ne more privoščiti, bi mu jo dal. Zastonj. Jaz pač tako delam,« skromno pripomni Vister.
Sekretarka Rdečega križa Ajdovščina Irena Žgavc pojasni, da projekt poteka tako, da njihovi prostovoljci v menzah vsak delavnik prevzamejo viške kosil in jih razvozijo na domove pomoči potrebnih. »Kosila prejmejo socialno ogroženi, bolni ali starejši z nizkimi dohodki, stanovalci Hiše Malorca in tujci, ki niso upravičeni do drugih pomoči. Dnevno 11 posameznikov v Ajdovščini in okolici prejme topel in zdrav obrok, ki bi sicer postal odpadek. Pri izvajanju programa ves čas pomaga sedem prostovoljcev,« razloži Žgavčeva, ki izpostavlja zadovoljstvo nad tem, kako teče projekt.