Slovenija

V medicinske namene tudi ekstrakti iz konoplje

K.M./STA
24. 3. 2016, 17.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Doslej so bili na podlagi uredbe na voljo za medicinsko uporabo le sintetični kanabinoidi.

Profimedia
Rastlina konoplje

Vlada je spremenila uredbo o razvrstitvi prepovedanih drog, tako da bo v Sloveniji omogočena pridobitev dovoljenja za promet in prihod na trg tudi nekaterim industrijsko izdelanim zdravilom na osnovi konoplje, ki so že na voljo v drugih državah članicah EU in vsebujejo ekstrakt konoplje.

Enako bo veljalo tudi za morebitna druga zdravila, ki bodo v prihodnosti proizvedena z učinkovinami, ki jih ureja tokratna uredba, in bodo izpolnjevala merila kakovosti, varnosti in učinkovitosti v skladu s slovensko in EU zakonodajo o zdravilih.

To pomeni, da morajo vsa zdravila na osnovi konoplje skozi isti postopek registracije pri Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke, kot velja tudi za ostale snovi oz. zdravila.

Dopolnjen seznam prepovedanih drog

Poleg tega so s spremembo uredbe na listo prepovedanih drog dodali tudi 47 novih psihoaktivnih snovi, ki so bile v Sloveniji odkrite v zadnjih dveh letih.

Medicinsko konopljo lahko bolnik v Sloveniji dobi le na recept zdravnika, zdravila pa nato prevzame v lekarni, mora jih pa plačati, saj jih ne krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Za zmanjšanje bolečine in povečanje apetita

Predpisuje se za lajšanje simptomov pri bolnikih z multiplo sklerozo, pri raku, aidsu in tudi pri nekaterih boleznih črevesja in oči. Poglavitni učinki so zmanjšanje bolečine in krčev ter zmanjšanje slabosti in povečanje apetita. Svoje mesto so ta zdravila dobila tudi v paliativni medicini.

Zdravila iz sintetičnih kanabinoidov, ki so proizvedeni v laboratoriju, so v Sloveniji dovoljena že skoraj dve leti, a so se takoj po spremembi uredbe, ki je legalizirala uporabo, v zainteresirani javnosti pojavile kritike, da sintetični kanabionidi na bolnika ne delujejo enako kot rastlina.

Boljši učinek z rastlinskimi izdelki

Kot je v članku z naslovom Konoplja - nevarna droga ali čudežno zdravilo? zapisala onkologinja Jožica Červek, na večini inštitucij s kliničnimi izkušnjami uporabe izdelkov iz konoplje v medicinske namene poročajo, da se največji učinek doseže prav z rastlinskimi in ne s sintetičnimi izdelki.

"To pripisujejo nastanku neželenih izomer pri sintetični pridelavi, kar lahko vodi v manjši terapevtski učinek in v več neželenih učinkov, poleg tega pa se kaže sinergistično delovanje ostalih kanabinoidov, ki so prisotni v rastlini," je zapisala v uvodniku Zdravniškega vestnika junija lani. Ob tem je dodala, da je uporaba medicinske konoplje preprostejša in neprimerljivo cenejša, kot je izdelava sintetičnih analogov.