Potem ko so občani Kidričevega sredi januarja odločno nasprotovali ureditvi begunskegacentra in nezadovoljstvo izrazili s protestom, so zdaj spet na nogah. Ob tamkajšnji gramoznici Pleterje, ki ob cesti med Kungoto in Brunšvikom velja za vodovarstveno območje in je v poletnih mesecih mogoče srečati okoličane, ki se tam kopajo, del gramoznice pa je še vedno aktiven in namenjen izkoriščanju gramoza, deluje premična betonarna mariborskega podjetja Tlakovci Podlesnik. In ta naj bi bila po besedah tamkajšnjega župana Antona Leskovarja postavljena v nasprotju z občinskimi odloki.
DRUGAČNI NAČRTI
Kidričevski župan je povedal, da gre za območje, kjer občina snuje načrte za ureditev in turistični razvoj. »Nekatere odločitve v preteklosti še vedno negativno vplivajo na stanje okolja v naši občini, zato smo se pred tremi leti odločili, da gramoznica potrebuje nove ter okolju in ljudem prijazne vsebine. Gre za območje podtalnice in območje, ki potrebuje posebno pozornost. Vzhodni del smo namenili mirnemu naravoslovnemu in sprehajalnemu območju, osrednji del degradiranega območja pa postavitvi vlečnice na vodi,« pojasnjuje.
KAJ PA DOVOLJENJA?
Na občini tudi ne vedo, ali ima betonarna ustrezna dovoljenja za svojo dejavnost na tem območju, je pa Leskovar posredoval odgovor ministrstva za okolje in prostor, kjer pravijo, da je začasna betonarna, postavljena na določenem gradbišču, lahko namenjena izključno potrebam te gradnje. Če se betonarna izkorišča tudi v druge namene, je za sankcioniranje odgovoren inšpektorat za okolje. Na tem območju ima okoljevarstveno soglasje za izkoriščanje in širitev gramoznice Cestno podjetje Ptuj, ki zato lahko pridobiva gramoz, medtem ko po podatkih Agencije RS za okolje za betonarno niso izdali nobenega okoljevarstvenega dovoljenja. S pristojnega inšpektorata pa še odgovarjajo, da betonarna potrebuje okoljevarstveno dovoljenje za emisije v zrak, če zmogljivost proizvodnje znaša več kot sto kubičnih metrov na uro, medtem ko ima betonarna ob gramoznici Pleterje zmogljivost 40 kubičnih metrov na uro.
V gramoznici Pleterje ob cesti med Kungoto in Brunšvikom, ki velja za vodovarstveno območje, je v poletnih mesecih mogoče srečati kopalce.
TRETJE VODOVARSTVENO OBMOČJE
Okoljevarstvenega dovoljenja za hrup ne potrebujejo, ravno tako ne za odpadne vode, ker voda na lokaciji ne ponika, temveč se odpadne vode, ki nastanejo po pranju betonarne, zbirajo v dveh vodotesnih betoniranih usedalnikih ter se ponovno uporabijo pri proizvodnji betona. Usedline podjetje odvaža na Pobrežje, kjer ima dovoljenje za predelavo odpadkov, pravijo na inšpektoratu. Dodajajo, da za obratovanje na omenjeni lokaciji, ki se nahaja na tretjem vodovarstvenem območju zaščite podtalnice Dravsko-ptujskega polja, podjetje tudi ne potrebuje vodnega soglasja. Ker pa podjetje nima vodnega dovoljenja za rabo vode, so mu to prepovedali ter uvedli prekrškovni postopek.
BREZ NEGATIVNIH VPLIVOV NA OKOLJE
Zemljišče, na katerem je betonarna, je stavbno, in spada pod eksploatacijsko območje (območje je predvideno za črpanje mineralnih surovin), so zapisali v podjetju Tlakovci Podlesnik. In še: »Na tem istem območju je pred leti že stala betonarna in občina je takšno postavitev tudi predvidela. Zdaj ponovno med drugim omogočamo gospodarsko dejavnost, nova delovna mesta in plasiranje slovenskih proizvodov. Število zaposlitev se povečuje, a župan tega ne podpira. Očitno je proti gospodarstvu oziroma delovanju gospodarskih družb na njegovem rajonu.« Dodajajo, da so premično betonarno postavili izključno zaradi dobave betonov v projektu gradnje avtoceste, sicer pa je opremljena z najsodobnejšo tehnologijo in je zaprt sistem, brez izpušnih plinov, nafte ali kakršnihkoli drugih negativnih vplivov na okolje ali človeka.