Kot je v prvem branju zakona izpostavil Marko Pogačnik (SDS), želijo preprečiti, da bi morali znova sanirati bančni sistem. K temu bi pripomoglo tudi boljše informiranje DZ s strani Banke Slovenije. "Banka Slovenije bi morala DZ v svojih poročilih obveščati tudi o zaupnih podatkih," je poudaril.
Predlagali so tudi spremembe glede sestave sveta Banke Slovenije. S tem, da bi bil svet centralne banke sestavljen tudi iz strokovnjakov, ki niso zaposleni v Banki Slovenije, bi uvedli boljši in kakovostnejši nadzor nad delovanjem Banke Slovenije. Poleg tega so med drugim želeli še, da bi plače guvernerja in viceguvernerjev padle pod zakon o plačah javnih uslužbencev.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Večina današnjih razpravljalcev podpira razpravo o spremembah glede nadzora Banke Slovenije. A medtem ko koalicija z rešitvami ni povsem zadovoljna, opozicija meni, da bi sporne rešitve lahko spremenili ali izpustili z ustreznimi dopolnili tekom nadaljevanja parlamentarnega postopka.
Državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja je poudaril, da vlada ugotavlja, da predlog novele posega v neodvisnost Banke Slovenije in ga ne podpira. Vlada je že sredi februarja za maj napovedala predlog zakonskih sprememb za določitev pristojnosti računskega sodišča v Banki Slovenije.