Kolar Celarčeva je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da naj bi se za delo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor zanimalo okoli 240 zdravnikov anesteziologov iz tujine. Gre tako za zdravnike iz držav EU kot tudi iz držav nekdanje Jugoslavije. Prevladovale naj bi ponudbe slednjih.
Medtem ko zdravniki iz držav EU ne potrebujejo posebnega dovoljenja za delo v Sloveniji, pa določene omejitve za Hrvaško v tem trenutku še veljajo.
Za reševanje problematike mariborske anesteziologije so pripravljeni tako kratkoročni kot srednjeročni in dolgoročni ukrepi. Kratkoročni vključujejo iskanje zdravnikov za trenutno premostitev kadrovskega manjka, poleg tega bo letos predvidoma končalo specializacijo pet anesteziologov v UKC Maribor.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Ministrica je danes tudi opozorila, da problem pomanjkanja anesteziologov v Sloveniji ni nov in so se od leta 2007 z njim ukvarjali trije ministri pred njo. Poleg tega se s tem problemom soočajo tudi v drugih evropskih državah, zato so se ponekod odločili, da del nalog anesteziologov prenesejo na diplomirane medicinske sestre.
Takšen prenos dela so leta 2012 predlagali tudi razširjenemu strokovnemu kolegiju za anesteziologijo, a je bil predlog zavrnjen, je danes povedala državna sekretarka na ministrstvu Sandra Tušar.
Problem mariborske anesteziologije je februarja obravnaval tudi zdravstveni svet in pozval razširjena strokovna kolegija za anesteziologijo ter za kirurgijo, naj na podlagi praks iz tujine pripravita predloge, kako bi reševali problem pomanjkanja anesteziologov. Predlagane rešitve bo zdravstveni svet obravnaval še v marcu.