Otroka je kirurg Robert Blumauer operiral leta 2012, poročilo pa je pozneje razkrilo, da je bil vzrok njegove smrti nesporazum, je navedel Radio Slovenija (RAS). Starši so se takrat odločili, da bodo zahtevali odškodnino.
Sicer gre za enega od štirih otrok, katerih smrti bi po ugotovitvah mednarodne komisije lahko preprečili. Prezgodaj rojenemu otroku je Blumauer vstavil prevelik štirimilimetrski obvod, in čeprav so to kardiologi večkrat zahtevali, ni opravil ponovne operacije.
Po poročanju RAS sta starša šele po daljših poizvedovanjih ugotovila, da gre pri tretjem primeru iz poročila za njunega sina. Nato sta se odločila za odškodninski zahtevek, ki je po mnenju zavarovalnice zastaral, kar pa je otrokov oče Slavko Kostanjevec za radio zanikal. Kot je pojasnil, začne zastaralni rok po zakonu teči šele od trenutka, ko izvemo za napako.
"Po taki logiki bi človek torej moral za vsako stvar zdravnike tožiti že takoj, ko se zgodi. Midva sva namreč res bila v dobri veri, da je bilo za Simona narejeno največ, kar je bilo lahko," je za radio pojasnil Kostanjevec. Na odločitev se bosta z ženo pritožila, je še poročal radio.
Poročilo o programu otroške srčne kirurgije, ki ga je izdelala mednarodna komisija pod okriljem zdravniške zbornice, največjo odgovornost za stanje v programu otroške srčne kirurgije, v katerem naj bi leta 2012 zaradi neoptimalnega zdravljenja umrli štirje otroci, bremeni zlasti izraelskega kirurga Davida Mishalyja, njegovega slovenskega učenca Blumauerja in vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.