Slovenija

Skupen dogovor o obravnavi migrantov na balkanski poti

STA
18. 2. 2016, 15.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Vodje policij Avstrije, Slovenije, Hrvaške, Srbije in Makedonije so danes v Zagrebu podpisali izjavo o skupnem načinu profiliranja, registracije in organiziranega prevoza beguncev in migrantov od makedonsko-grške meje do ciljnih držav Avstrije ali Nemčije. Dnevne kvote beguncev bodo odvisne od odločitev Dunaja in Berlina.

J. A., arhiv DL

Kot je na novinarski konferenci v Zagrebu izpostavil načelnik hrvaške policije Vlado Dominić, bodo dogovor začeli izvajati takoj. Po obravnavi migrantov na podlagi intervjuja oz. t. i. profilaciji ter po njihovi registraciji na makedonsko-grški meji bodo do organiziranega prevoza proti Avstriji in Nemčiji upravičeni le tisti, ki prihajajo iz območij, na katerih poteka vojna.

Dominić je pojasnil, da bodo vse države organizirano peljale begunce z vlaki, razen Srbije, ki jih bo vozila z avtobusi. Vsaka država bo lahko izvajala dodaten nadzor med prevozom, da bi se izognili morebitnemu priključevanju dodatnih beguncev, ki ne izpolnjujejo pogojev za organiziran prevoz. "Naš cilj je, da bi migranti čim lažje šli iz Makedonije proti Avstriji in Nemčiji ter da ne bo vračanja ljudi," je dodal.

V Dobovi še ostreje

Generalni direktor slovenske policije Marjan Fank je po srečanju novinarjem pojasnil, da bodo v Dobovi potekali še bolj zaostreni pogoji profiliranja in nadzora za vstop beguncev v Slovenijo, kot so veljali doslej.

"Države, ki so na tej poti pred nami, razen Grčije, niso vključene v schengenski informacijski sistem, tako da bomo zagotovo vsakega migranta profilirali, preverili resničnost podatkov po vseh evidencah in vse ostalo, da bi v Slovenijo prišli tisti, ki so dejansko potrebni mednarodne zaščite," je izjavil Fank.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Potrdil je, da Slovenija pripravlja dodatnih osem policistov, ki bodo verjetno prihodnji teden pomagali kolegom pri profilaciji na makedonsko-grški meji. Na makedonsko-grški zeleni meji je že šest slovenskih policistov.

Fank je izpostavil, da ima vsaka država svoje nacionalne interese, a da so se z današnjim dogovorom približali skupnemu cilju - regulaciji in zmanjšanju migrantskega toka. Pojasnil je, da obstajajo tudi trije načini zavračanja migrantov - zavračanje, vračanje in odstranjevanje.

Vračanje zavrnjenih migrantov poteka na podlagi dvostranskih pogovorov med posameznimi državami, odstranjevanje pa je nekoliko težje, ker izvorne države sodelujejo ali pa ne. Tudi ko gre za migrante, ki jih je treba vrniti v žariščne točke v Grčiji, ki je prva država vstopa v EU, se to ne izvaja v ustrezni meri, je povedal. Dodal je, da današnji dogovor ni usmerjen proti Grčiji, temveč da bi tej državi pomagali pri ravnanju v begunski krizi.

Glede prisotnosti slovenskih vojakov na zeleni meji s Hrvaško je dejal, da gre za načrte, ki so nastali že pred časom. "Zavedali smo se, da se bo povečal pritisk na zeleno mejo, ko bo prišlo do zoževanja pretočnosti begunskega vala, nikakor pa ne moremo dovoliti, da bi se povečal obseg klasične ilegalne migracije, kot jo poznamo iz preteklih let. To je osnovna funkcija prisotnosti vojske sedaj na zeleni meji," je pojasnil Fank.

Direktorji policij po današnjem dogovoru ne pričakujejo dodatnega zavračanja beguncev, če bo do tega prišlo, pa se bodo o načinih vračanja pogovarjali na svojem prihodnjem srečanju.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost