Slovenija

Najkvalitetnejši slovenski les v tujino za drobiž

T.C.
14. 2. 2016, 13.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na licitacijah vrednejših sortimentov lesa v Slovenj Gradcu so v zadnjih desetih letih ponudili okoli 13.500 kubičnih metrov najboljšega lesa, večinoma iz slovenskih gozdov. Kupci na licitaciji prihajajo iz tujine in najboljši slovenski les prodajo po vsem svetu za furnir, glasbila, prestižno opremo in stavbno pohištvo.

Prenos zaposlenih iz Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov bo potekal 1. julija.

"To so biseri iz naših gozdov, ki so šli praktično po vsem svetu," je minuli teden v Slovenj Gradcu na 10. licitaciji vrednejših sortimentov lesa poudarila Veronika Valentar iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor.

V prvih letih licitacij je bil v modi rdeči les. Tako je bil na prvi licitaciji leta 2007 najbolje prodan hlod češnje, in sicer za 1371 evrov po kubičnem metru, kupec pa ga je odpeljal v Nemčijo. Tja je romal tudi najbolje prodan hlod na licitaciji v letu 2008, in sicer hlod gorskega javorja, ki je dosegel ceno 2913 evrov po kubičnem metru, lastnik iz Vurmata pa je za cel hlod dobil 4300 evrov.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem



Visoke cene so v naslednjih letih dosegali tudi orehi, prav tako namenjeni v Nemčijo, najboljše cene pa je doslej dosegal gorski javor. Rekordno ceno vseh desetih licitacij je gorski javor dosegel leta 2012. Za hlod gorskega javorja je lastnik s Tolminskega takrat dobil dobrih 16.500 evrov, kar je na kubični meter ponujenega hloda zneslo 9720 evrov, je v predstavitvi desetletne statistike organiziranja licitacij na Koroškem povzela Valentarjeva.

Najvrednejši les z licitacije tako služi za izdelavo furnirja, glasbil, z njim polepšajo prestižne avtomobile in jahte, uporabljajo ga tudi za izdelavo stavbnega pohištva in furnirnih plošč. Hlodi povprečne kvalitete, ki jih lastniki prav tako ponujajo na licitaciji in jih največ pokupijo Avstrijci, Italijani in Hrvati, pa so namenjeni za izdelavo parketov in pohištva.

STA
Fotografija je simbolična.


Licitacija v Slovenj Gradcu je sicer znana po dobri prodaji smreke, ki je tam tudi najbolje zastopana drevesna vrsta. Na licitaciji v letu 2010 je smreka, posekana na območju Lovrenca na Pohorju, dosegla rekordno visoko ceno 1000 evrov za kubični meter, slovenski kupec pa je les uporabil za izdelavo violončel.

Dosedanje licitacije so tako pokazale, da je v Sloveniji najboljši potencial listavcev, zelo dober pa je tudi potencial smrekovega lesa, je poudarila Valentarjeva. Letos je najvišja ponujena cena za kubični meter smreke dosegla 808 evrov. Za primerjavo, visokokakovostni hlod smreke na kamionski cesti, kot rečejo v stroki, dosega ceno od 60 do 85 evrov na kubični meter.

Na licitaciji lahko tako lastniki lesa za kvalitetne hlode dosežejo precej višje cene kot v redni prodaji, v kateri se, kot ugotavlja stroka, marsikateri dober hlod izgubi in konča tudi v peči. Zato organizatorji licitacije lastnike gozdov spodbujajo k sodelovanju.

Na licitacijah namreč les kupujejo specializirani kupci, ki prihajajo iz velikih furnirnic in tudi majhnih družinskih podjetij, je povedala Valentarjeva in dodala, da je tudi v Sloveniji kvalitetna furnirnica, ki izvaja storitve za kupce iz vsega sveta. Gre za družinsko podjetje Merkscha iz Celja.

Slovenija spada med najbolj gozdnate države v Evropi, saj gozd pokriva dobrih 58 odstotkov površine, petina gozdov je v državni lasti, ostalo v zasebni. Zadnji dve leti so gozdarji v slovenskih gozdovih posekali dobrih šest milijonov kubičnih metrov lesa na leto.