Slovenija

Šefic prepričan, da bosta opomina Bruslja hitro urejena

A.Š.
10. 2. 2016, 17.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Potem ko je Slovenija iz Bruslja danes dobila dva opomina, ker ne spoštuje evropske azilne zakonodaje, je državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic izrazil prepričanje, da naprej od opominov ne bo šlo. Pri eni od zahtev Evropske komisije gre namreč najverjetneje le za nesporazum, druga zahteva pa bo kmalu izpolnjena.

sta
Boštjan Šefic

Komisija je Slovenijo danes pozvala, naj jo obvesti o nacionalnih ukrepih za prenos direktive o azilnih postopkih, ki opredeljuje skupne postopke za odobritev ali umik mednarodne zaščite.

Obenem je komisija Slovenijo opozorila, ker je ni seznanila z ukrepi za prenos direktive, ki razširja obseg direktive o dolgotrajnem prebivanju, tako da ta vključuje tudi begunce in upravičence do subsidiarne zaščite.

Oba opomina se torej nanašata na prenos evropskega pravnega reda v nacionalno zakonodajo. Gre za druga opomina, ali v bruseljskem žargonu obrazloženi mnenji, kar pomeni, da je to zadnje opozorilo pred napotitvijo primera na Sodišče EU. Če se želi temu - in tudi potencialni zajetni kazni - izogniti, mora Slovenija ustrezno ukrepati v dveh mesecih.

A kot je na današnji novinarski konferenci zatrdil Šefic, v primeru Slovenije ni razloga, da bi prišlo do stopnjevanja postopka.

Glede direktive o azilnih postopkih je namreč pojasnil, da jo bo Slovenija v notranjo zakonodajo prenesla z novim zakonom o mednarodni zaščiti, ki ga bo v četrtek obravnaval odbor DZ za notranje zadeve in bo po načrtih, če se ne bo kaj zapletlo, sprejet marca. S tem zakonom bo Slovenija izpolnila svojo obveznost nasproti EU.

Glede opomina, ki se nanaša na direktivo o dolgotrajnem prebivanju, pa je Šefic zatrdil, da je Slovenija to direktivo že implementirala v zakonu o tujcih iz leta 2014, zato jim očitek Bruslja v bistvu ni jasen in bodo prosili za pojasnila.

Lahko bi se sicer izkazalo, da ima Evropska komisije kakšne vsebinske zadržke glede implementacije zakona o tujcih, ki bi terjali popravke s strani Slovenije. A Bruselj kaj takega doslej nikoli ni nakazal, zato je Šefic prepričan, da gre le za nesporazum oziroma neko tehnično vprašanje.

Evropska komisija je sicer države članice EU danes tudi znova opozorila na nezadostno izvajanje načrta za premestitev beguncev iz Grčije in Italije v druge članice EU. Od 160.000 predvidenih premestitev so jih doslej izvedli manj kot 500.

V zvezi s tem je Šefic na novinarski konferenci zatrdil, da se Slovenija ne glede na velike obremenitve drži sprejetih dogovorov in pravil ter v celoti spoštuje vse prevzete obveznosti.

Še ta mesec bo tako vlada sprejela sklep o sprejemu prve skupine oseb v okviru evropskega načrta za premestitev in s to svojo odločitvijo seznanila komisijo ter nato te ljudi relocirala. Kot je razkril Šefic, predlog govori o relokaciji 20 oseb, kakor je bilo tudi načrtovano.