Slovenija

Upor krških branjevk

Boris Blaić
10. 2. 2016, 17.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V prenovo tržnice na Vidmu je krška občina v zadnjih letih vložila zajeten kupček lastnih in evropskih sredstev, toda zgornja etaža še vedno sameva, od pred kratkim je celo zaprta.

Dolenjski list, B. B.
Prodajalci o selitvi na teraso nočejo niti slišati; (od leve proti desni) Nada Popotnik, Rozalija Božič, Marija Grmšek, Milan Mikolavčič, Petra Simonišek, Marjan Zorko, Dušanka Istenič.

Za obnovo nosilne konstrukcije stavbe iz leta 1984, novo pokrito teraso v nadstropju, sanitarije, dvigalo, stopnice, fasado in še kaj so Krčani do zdaj odšteli dobrega pol milijona evrov. Čeprav so z naložbo v zgornji etaži tržnice pridobili več kot 500 kvadratnih metrov novih prodajnih površin, pa prostor z izjemo priložnostnih sejmov sameva. 

Dolenjski list, B. B.
Zgornje nadstropje tržnice na Vidmu vsaj do pomladi ostaja prazno.

Da je prepih na odprti terasi resna težava, so na občini ugotovili že lani, fasadni paneli, ki so jih namestili do jeseni, pa težave niso odpravili. Toda prepih je le prvi od razlogov, zakaj domači branjevci o selitvi na teraso nočejo niti slišati. 

Še najbolj jih moti, da bi bili na terasi odrezani od živahnega dogajanja v pritličju. 

SPODAJ BOLJE

Drugi je ta, da je večina njihovih strank starejša in težavo predstavljajo stopnice, še najbolj pa jih moti, da bi bili na terasi odrezani od živahnega dogajanja v pritličju, kjer svoje blago ponujajo tudi drugi trgovci in so gostinski lokali, mesnica, cvetličarna ...
»Ko so se lotili urejanja tržnice, nas ni nihče vprašal, kako bi to lahko naredili, čeprav sem prihajamo že vrsto let,« pripoveduje Petra Simonišek iz Brestanice. Njena družina je na tržnici vsako soboto prisotna že 30 let. Da bi imeli še kak tržni dan, se ji podobno kot drugim prodajalcem ne zdi smiselno.

Dolenjski list, B. B.
Za obnovo tržnice, novo pokrito teraso v nadstropju in še kaj so Krčani do zdaj odšteli dobrega pol milijona evrov.

PRAZNE REZERVACIJE

»Mladi so slabo vajeni na tržnico. Starejši ljudje doma pridelano hrano še vedno cenijo, vprašanje pa je, kdo si jo lahko privošči. Kriza se pozna,« pripoveduje Petra. Vsakokraten najem tržnega prostora in tehtnice jo stane malo manj kot 10 evrov, ob tem pa morajo upravljavcu tržnice, Kostaku, na mesec plačevati še po 15 evrov rezervacije. »Kakšna rezervacija? Saj ni nobene gneče. Kolikor nas vidite, toliko nas je. Manj kot deset nas pride vsak teden, poleti, ko so tudi sezonski pridelki, nas je malo več,« doda Marija Grmšek iz Anž.

Dolenjski list, B. B.
Obnove so se v Krškem lotili s pomočjo evropskih razpisov.

REŠITEV SPOMLADI

»Strošek rezervacije se nam ne zdi pravičen. Ne sliši se sicer veliko, vendar skupaj z najemom na leto nanese več kot 600 evrov. No, rezervacije smo januarja nehali plačevati,« odločno doda Simoniškova, medtem ko si poskuša ogreti prezeble roke. 

Kako se je Kostak odzval na neplačevanje rezervacij, nam ni uspelo izvedeti. Nam je pa direktor sektorja komunala, Jože Leskovar, glede zgornjega dela tržnice povedal, da v resnici še nima vseh dovoljenj in da se bodo razvoja tega dela lotili spomladi.