Slovenija

Se v Ljubljani dobro živi?

STA
29. 1. 2016, 16.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Med meščani evropskih mest so po raziskavi Eurobarometra s kakovostjo življenja najbolj zadovoljni v Oslu in Zürichu, najmanj pa v Istanbulu, Palermu in Atenah. V Ljubljani je zadovoljnih 92 odstotkov ljudi, s tem se med 79 mesti, zajetimi v raziskavo, uvršča malo pod sredino, med evropskimi prestolnicami pa nekoliko višje od sredine.

STA
Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji 20 odstotkov prebivalcev trpi zaradi zdravju škodljivih ravni hrupa.

Evropska komisija je danes predstavila rezultate pete raziskave Eurobarometer o doživljanju kakovosti življenja v evropskih mestih. Anketo, ki se osredotoča na kakovost infrastrukture in storitev, zaposlitvene možnosti, stanovanjske razmere, integracijo tujcev, občutek varnosti, raven onesnaženosti, zelene površine in čistočo, so izvedli v 79 mestih v Evropi. Od slovenskih je bila v anketo zajeta Ljubljana.

Rezultati kažejo visoko povezavo med občutkom varnosti in zadovoljstvom vprašanih o kakovosti njihovega življenja. Težave pri iskanju zaposlitve in cenovno dostopnih bivališč pa predstavljajo enega največjih izzivov, so zapisali v predstavništvu Evropske komisije v Sloveniji.

Najvišje zadovoljstvo med prebivalci so zabeležili v Oslu, Zürichu, Aalborgu, Vilni in Belfastu. Na drugi strani so med najmanj zadovoljnimi meščani Istanbula, Palerma in Aten. V primerjavi z raziskavo iz leta 2012 je raven zadovoljstva v večini mest stabilna.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Od konkretnih področij raziskava med drugim zajema zadovoljstvo z javnim prevozom in zdravstveno oskrbo. Kot je razvidno iz raziskave, je v približno polovici vseh mest z javnim prevozom zadovoljnih tri četrtine anketiranih. Najbolj so z javnim prevozom zadovoljni v Zürichu, na Dunaju in v Helsinkih, najmanj v Neaplju, Rimu in Palermu. Nasploh je zadovoljstvo visoko v nemških in švicarskih mestih, nizko pa v italijanskih.

V Ljubljani je zadovoljstvo z javnim prevozom 75-odstotno, s čimer se slovenska prestolnica uvršča v sredino mest, zajetih v raziskavo.

Tudi zadovoljstvo z zdravstveno oskrbo je po evropskih mestih zelo različno. V 10 mestih, med katerimi so švicarska, nizozemska in francoska, je zadovoljstvo z zdravstveno oskrbo več kot 90-odstotno. V 37 mestih, zajetih v raziskavo, je zadovoljstvo vsaj 80-odstotno, v Ljubljani pa nekoliko nižje, in sicer 69-odstotno.

V 16 mestih, med katerimi je tudi sedem evropskih prestolnic, pa je več kot polovica anketiranih z zdravstveno oskrbo nezadovoljna.