Slovenija

Več športa za osnovnošolce

STA
29. 1. 2016, 17.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V uradnem listu je objavljen javni razpis za izbor izvajalcev programa Zdrav življenjski slog 2015-2017. Cilj programa je dnevno športno vadbo privzgojiti osnovnošolskim otrokom kot zdrav slog življenja, na razpis se lahko prijavijo osnovne šole, zavodi, registrirani za dejavnost v športu, in športna društva v javnem interesu, so pojasnili na MIZŠ.

STA

Kot so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), bodo v okviru programa Zdrav življenjski slog 2015-2017 učencem predstavili najmanj 12 športnih panog, ki se odvijajo v dvorani, na zunanjih športnih površinah ali v naravnem okolju. Predstavili jim bodo tudi urbane športe ter v sodelovanju z lokalnimi športnimi društvi podrobneje vsaj tri športne panoge iz športnega okoliša, v katerem se nahaja osnovna šola.

Program bo za vključene učence brezplačen, zagotovljeni pa jim bosta vsaj dve uri športne aktivnosti na teden, kar skupaj z urami športne vzgoje predstavlja pet ur športne aktivnosti na teden.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Cilj programa je dnevno športno vadbo privzgojiti osnovnošolskim otrokom kot zdrav slog življenja, saj se namreč vzorci, privzgojeni v otroštvu in mladosti, pogosteje ohranijo tudi kasneje v življenju, so pojasnili na MIZŠ. Kot so navedli, je telesna aktivnost eden izmed zelo pomembnih dejavnikov pri preprečevanju tveganja za prezgodnjo umrljivost in bolezni nasploh, po drugi strani pa obstaja pozitivna korelacija med vadbo in duševnim zdravjem ter kognitivnimi sposobnostmi.

Na objavljeni razpis za izbor izvajalcev programa se lahko prijavijo osnovne šole, zavodi, registrirani za dejavnost v športu, in športna društva v javnem interesu, kot so nacionalna panožna športna zveza, športni klub in drugo. Program bo financiran iz sredstev Evropskega socialnega sklada in MIZŠ. Izvajajo ga v okviru operativnega programa 2014-2020, zanj pa je namenjenih pet milijonov evrov, so še pojasnili na ministrstvu.