Na Dunaju bo namreč v sredo t. i. begunski vrh, na katerem bodo sodelovali predstavniki avstrijske vlade, glavarji devetih zveznih dežel in predstavniki občin. Namen vrha je doreči enotno politiko, ki bi se odražala tudi v zmanjšanju števila migrantov, ki pridejo v Avstrijo.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Cerar je povedal, da se bo v primeru avstrijskega ukrepanja Slovenija morala ustrezno odzvati, ko gre za sprejemanje migrantov iz Hrvaške, o čemer bo seveda obvestila tudi Zagreb.
Sicer pa je, kot je poudaril, prav zato, da bi preprečili takšne samostojne akcije, evropskim državam predlagal okrepitev nadzora na makedonsko-grški meji. Pojasnil je, da bi s takšnim skupnim pristopom preprečili učinek domin in tudi možnost nastanka konfliktov med državami na Zahodnem Balkanu zaradi zapiranja meja za migrante.
Glede predloga o skupnem slovensko-nemško-avstrijskem nadzoru na slovensko-hrvaški meji, o čemer so prejšnji teden pisali avstrijski mediji, je dejal, da ni šlo za formalen predlog. Govora je bilo o sodelovanju treh držav pri obvladovanju migrantskega toka, sam pa predlaga, da se z učinkovitim nadzorom na makedonsko-grški meji tok ustavi.
Premier Cerar je še izrazil upanje, da se bo izboljšalo sodelovanje s Hrvaško. Kot je dejal, da se kažejo nekateri pozitivni signali, zato je optimist glede dogovarjanja z novo vlado, ki nastaja v Zagrebu in s katero namerava hitro stopiti v stik.