V novi organ skupne občinske uprave so načrtovalci želeli združili šest uslužbencev zdajšnjega novomeškega inšpektorata in redarstva ter dva uslužbenca že obstoječega medobčinskega inšpektorata in redarstva ostalih štirih občin. Sedež nove skupne občinske uprave naj bi bil v mestni občini Novo mesto, enota pa bi ostala tudi v Dolenjskih Toplicah, a se je zapletlo.
POTRDILI LE NOVOMEŠČANI
Odlok o skupnem redarstvu je v Novem mestu dobil podporo tudi na občinskem svetu, prav tako v prvi obravnavi v Straži, v drugi pa so ga izločili z dnevnega reda, enako v Mirni Peči, kjer bi ga morali pod drobnogled prvič vzeti konec preteklega leta.
Odlok so občinski svetniki v Dolenjskih Toplicah in Žužemberku celo zavrnili, kar je novomeški župan Gregor Macedoni glede na predhodno usklajevanje med vsemi župani označil kot slabo sporočilo za novo kohezijsko obdobje, v katerem brez skupnega nastopa ne bodo mogli računati na uspeh na evropskih razpisih.
GRE ZA IZSILJEVANJE?
Župana topliške in žužemberške občine, Jože Muhič in Franc Škufca, menita, da je izjava novomeškega kolega izzvenela kot pritisk in izsiljevanje s položaja moči. "Seveda bomo potrebovali medobčinsko sodelovanje, ki ga dobro negujemo že zdaj," je dodal Muhič.
Obe občini kljub zavrnitvi odloka ne nasprotujeta priključitvi mestne občine k že obstoječemu medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu, ki so ga ustanovile občine Dolenjske Toplice, Mirna Peč in Žužemberk, pozneje pa se jim je priključila še Straža, vendar ne pod takšnimi pogoji.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
"Dozdajšnja skupna občinska uprava je delovala dobro, odnosi so bili enakopravni, zato so imeli svetniki pomisleke tudi okoli prenosa sedeža in s tem večine pooblastil v Novo mesto glede na slabe izkušnje še iz prejšnje skupne občine Novo mesto, ki je prispevala zelo malo sredstev za razvoj zdajšnje občine Žužemberk. Mnogi se bojijo, da je to začetek konca malih občin in ponovna centralizacija upravljanja in vodenja, saj ima občina Novo mesto šest zaposlenih v inšpektoratu in redarstvu, ostale občine pa smo imele do zdaj dva zaposlena," je o pomislekih žužemberškega občinskega sveta dejal Škufca, podobno so menili tudi v Dolenjskih Toplicah.
"Potrebna bosta še en razmislek in podrobna razmejitev pristojnosti in odgovornosti občin ustanoviteljic v spremljajočem sporazumu o medsebojnih pravicah, obveznostih, odgovornostih in drugih razmerjih, potem pa bomo dali predlog odloka ponovno na sejo občinskega sveta," je dejal topliški župan Jože Muhič.
STROŠKI VSEKAKOR NIŽJI
Naj dodamo, da je eden od straških svetnikov na zadnji seji občinskega sveta dal pobudo, da občinska uprava preveri, kakšen bi bil stroškovnik, če bi šli Stražani sami ali s katero od drugih občin v skupni medobčinski inšpektorat z novomeško občino. Če bo zaživel ta, o katerem se pogovarjajo, bi denimo v straški občini na leto po ocenah v primerjavi z dozdajšnjimi stroški prihranili tri tisoč evrov, v topliški, kjer je zdaj sedež, 1200, v novomeški pa več kot 100 tisoč evrov letno, saj polovico denarja za delovanje skupnih občinskih uprav zagotovi državni proračun.
Direktorica občinske uprave v Novem mestu, Vida Čadonič Špelič, je pred časom še povedala, da bi občine v prihodnosti na podoben način lahko sodelovale tudi na drugih upravnih področjih, kot so notranja revizija, občinsko pravobranilstvo, javna naročila, okolje in prostor in morda še kje. A se je zapletlo že pri "urejanju parkiranja", kaj šele drugih, zahtevnejših področjih lokalne samouprave. Koliko za tem stoji le strah majhnih dolenjskih občin in koliko slabo načrtovanje delitve dela in stroškov novega skupnega organa, bodo pokazali prihodnji meseci.