Kot je N. R. zapisala na svojem blogu, je lanskega novembra dobila delo prek javnih del s pogodbo do konca leta, letos pa naj bi delo nadaljevala. »V teh dveh mesecih sem se resnično izkazala, moje delo je zahtevalo strokovnost z zelo zahtevnimi uporabniki v duševni stiski. Delo sem vzela resno, nadrejeni so bili resnično zadovoljni, prav tako uporabniki, kar je še najbolj pomembno. Pred tem pa sem še uspešno diplomirala na socialnem področju. Srečna, da sem po štirih letih končno lahko zadihala. Da bo naša petčlanska družina živela dostojno življenje, vsaj eno leto,« je zapisala. A v začetku decembra so na instituciji, kjer je delala, prejeli obvestilo, da se je kvota javnih delavcev za leto 2016 znižala. Skupaj so poskušali najti rešitev, ki bi ohranila službo, a je niso našli. N. R. kljub temu, da ima delovne izkušnje, diplomo in željo delati, ni izpolnjevala pogojev.
PRESTARA!
»Ena izmed možnosti je tudi pripravništvo, saj le tako lahko kasneje opravljam strokovni izpit iz socialnega varstva. Pa pride objava, razpis s pogoji, ki so ubili še zadnjo bilko upanja. Pripravništvo bodo lahko opravljali le tisti, ki so stari 29 let in manj. Kako? Kaj pa mi? Stari med 40 in 50? Nas enostavno ni v nikakršni politiki zaposlovanja. Mi, ki smo tako rekoč najbolj aktivni delovni ljudje,« je zapisala in izpostavila, »hvaležna, da znam ogromno stvari, da poprimem za vsako delo in tako zaslužim vsaj za položnico ali dve. Pri 1700 napisanih prošnjah in nekaj deset razgovorih sem ugotovila, da imam napačno socialno mrežo.«
POGOJI, POGOJI …
Tudi letos bodo na voljo nova javna dela, a kot pravi N. R., je treba izpolnjevati določene pogoje. »Vsaj eno leto neprekinjene vključenosti na zavodu za zaposlovanje kot brezposelna oseba in prednost imajo tisti, ki še nikoli niso opravljali javnih del. Torej zopet ne izpolnjujem pogojev, ker so me dobesedno »naplahtali« z dogovorom, da v letu 2016 javna dela nadaljujem v isti organizaciji. Če bi to vedela, se gotovo ne bi vključila v javna dela za dva meseca! In zdaj? Sem smet, sem nihče, sem kaznovana, ker sem stara 40. let. Imam izkušnje, izobrazbo, želim delati, moram preživljati družino, a žal sem generacija, ki je pozabljena, izbrisana in brez prihodnosti.«
NI VSE TAKO KRITIČNO
Zgodbo obupane 40-letnice smo predstavili Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, obvestili pa smo tudi Zavod za zaposlovanje RS in jih prosili za pojasnilo. Pogovarjali smo se z Mojco Ulaga, ki je skrbnica javnih del na Zavodu za zaposlovanje. Ulagova pojasnjuje, da ni vse tako kritično, kot navaja N. R., saj da ima še vedno možnost, da se za preostalih deset mesecev vključi v programe javnih del. Povedala je tudi, da se letošnji proračun ni zmanjšal, le prerazporedil se je.»Misliti moramo na vse težje zaposljive osebe pri nas. Nekateri so na zavodih za zaposlovanje prijavljeni že več kot dve leti in kljub rednemu iskanju službe nimajo uspeha. Z razporeditvijo služb prek javnih del smo dali prednost tistim, ki težko najdejo zaposlitev, to pa so nižje izobraženi,« je pojasnila Ulagova. Enako so nam povedali tudi na ministrstvu za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti. »Na ministrstvu v okviru programov aktivne politike zaposlovanja ( APZ) s pomočjo različnih ukrepov oziroma aktivnosti, spodbujamo zaposlovanje najbolj ranljivih skupin brezposelnih. Tako poskušamo kar najbolj ciljno usmerjeno reševati problematiko zaposlovanja tistih brezposelnih oseb, ki bi bile brez pomoči države manj konkurenčne na trgu dela. Dejstvo je, da sredstev APZ ne bo nikoli v takšnem obsegu, da bi lahko pomagali vsem, ki pomoč potrebujejo. Pomembno je tudi zavedanje, da programi APZ niso edini pospeševalec zaposlovanja. Za učinkovit izid je treba nujno spodbuditi gospodarstvo za odpiranje novih delovnih mest.«
V pripravi je program »Delovni preizkus 30+«, namenjen vključevanju brezposelnih oseb, starejših od 30 let.
STOPNJA BREZPOSELNIH MED 30 IN 50 LET JE NIŽJA
Ukrepi aktivne politike zaposlovanja so vedno namenjeni konkretni ciljni skupini in naslavljajo specifično problematiko te skupine. Tudi priporočila Evropske komisije Sloveniji gredo v smeri, da je treba kreirati ukrepe z jasnim ciljem, prilagojene specifikam posameznih skupin brezposelnih (t. i.»tailor-made« programme). Pri določanju ciljne skupine v okviru ukrepov APZ pa vedno upoštevamo predvsem stanje na trgu dela v Sloveniji. Brezposelni, stari med 30 in 50 let, torej niso avtomatično prepoznani kot posebna ciljna skupina APZ, saj podatki kažejo, da je v tej starostni skupini stopnja brezposelnosti nižja in čas trajanja brezposelnosti najkrajši. To kaže na dejstvo, da imajo osebe v tej starostni skupini na trgu dela več priložnosti in se hitreje znova zaposlijo v primerjavi z mlajšimi ali starejšimi generacijami.
Starost brezposelne osebe ni vedno edini pogoj za vključevanje v programe in aktivnosti.
JAVNA DELA
»Občanka navaja, da se je kvota za javna dela v letu 2016 znižala. Javna dela so namenjena aktivaciji tistih brezposelnih oseb, ki na trgu dela najtežje najdejo primerno zaposlitev. Leta 2015 je bilo v programe javnih del vključenih okoli šest tisoč dolgotrajno brezposelnih. V letu 2016 je Zavod za zaposlovanje že objavil prvo javno povabilo za izbor programov javnih del, v okviru katerega je bila dana prednost programom na področju socialnega varstva, predvsem zaradi uporabnikov storitev javnih del, ki sodijo med najbolj ranljive skupine oseb (invalidi, starejši, otroci in mladostniki, osebe z dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju, žrtve nasilja ipd.). V programe s tega področja se lahko vključujejo dolgotrajno brezposelne osebe z izobrazbeno ravnjo od I. do VII. Za te programe je bilo na voljo 10,5 milijona evrov,« so pojasnili na ministrstvu. Drugo javno povabilo bo zavod objavil v naslednjih dneh, v njegovem okviru bo izključeno področje socialnega varstva, saj je bilo za ta del v prvem javnem povabilu že namenjenih precej sredstev. Prednost bodo tako imeli izvajalci, ki bodo izvajali javna dela na ostalih področjih javnih del: kmetijstvo; vzgoja in izobraževanje, šport; okolje in prostor; kultura in drugi programi. Vključevale pa se bodo lahko dolgotrajno brezposelne osebe, ne glede na raven izobrazbe (od I. do VII.), IN KAJ TO POMENI ZA BREZPOSELNO 40-LETNICO?
»V primeru občanke to pomeni, da se v letu 2016 lahko znova vključi v programe javnih del, in sicer za razliko časa do enoletne vključitve, vendar v drug primeren program javnih del (na vsa področja javnih del, razen na področje socialnega varstva, ker ti programi v drugem javnem povabilu ne bodo razpisani),« so nam pojasnili in dodali še, »občanka tudi omenja, da imajo prednost območne službe Zavoda (podružnice), kjer je manj zaposlenih. Okvirna višina sredstev za programe javnih del se porazdeli po območnih službah zavoda (kvote sredstev). Kvote sredstev javnega povabila po območnih službah zavoda se določijo na podlagi zadnjih uradnih podatkov Statističnega urada Republike Slovenije o povprečni stopnji registrirane brezposelnosti tekočega leta, ugotovljeni v posamezni območni službi zavoda, in deleža vseh dolgotrajno brezposelnih oseb, prijavljenih v posamezni območni službi zavoda, glede na celotno Slovenijo. Torej tisti območni službi zavoda, ki ima višjo stopnjo brezposelnosti, je dodeljena višja kvota sredstev, in obratno.«
LETOŠNJI PROGRAMI
V okviru Evropskega socialnega sklada načrtujejo, da bo Zavod za zaposlovanje v začetku letošnjega leta objavil javna povabila za programe, kot so »Usposabljanje na delovnem mestu«, »Spodbude za zaposlovanje« idr. V okviru programov se bo s pomočjo subvencije za zaposlovanje spodbujalo zaposlovanje brezposelnih oseb različnih kategorij brezposelnosti (dolgotrajno brezposelne osebe, brezposelne osebe z nizko izobrazbo, brezposelne osebe, starejše od 50 let, morebitne druge ranljive skupine). Prav tako se bodo te osebe lahko vključevale v programe »Usposabljanja na delovnem mestu«. V pripravi je tudi program »Delovni preizkus 30+«, namenjen vključevanju brezposelnih oseb, starejših od 30 let. Program omogoča delodajalcem, da z delovnim preizkusom udeleženca, tj. brezposelno osebo, pred zaposlitvijo preizkusijo in spoznajo na konkretnem delovnem mestu. Na ministrstvu še svetujejo, da »naj občanka redno spremlja spletni strani Zavoda za zaposlovanje, na katerih bodo objavljena omenjena javna povabila. Starost brezposelne oseb ni vedno edini pogoj za vključevanje v programe in aktivnosti, oseba se lahko vključi tudi na podlagi drugih karakteristik (npr. status dolgotrajno brezposelne osebe itd).« Izkušnje ljudi pri iskanju zaposlitve so različne, prav tako je iskanje zaposlitve v današnjih razmerah proces, ki zahteva znanje oziroma veščine, hitro odzivnost, veliko časa in vloženega truda. Na iskanje zaposlitve vplivajo tudi osebnostne lastnosti, pričakovanja, izkušnje, socialni kapital in socialna mreža. V zadnjih letih pa se pri iskanju zaposlitve opaža in poudarja tudi nekoliko bolj dejaven pristop brezposelnih oseb, in sicer, da sami poiščejo stik s potencialnimi delodajalci.