Sogovornik pojasni, da je kultura odlaganja oziroma ločevanja smeti v Novi Gorici na precej nizki ravni, čeprav se Komunala Nova Gorica zelo trudi izboljšati stanje. »Ljudje so precej leni in odpadke odlagajo nesortirano, h kaosu v kontejnerjih in ob njih pa zdaj prispevajo še Italijani. Svoje odpadke vozijo kar k nam. To sem v zadnjih mesecih večkrat opazil in menim, da je treba ukrepati,« strne problematiko iz njegove okolice.
Opozarjajo lokalne oblasti
»Odpadki, ki jih prinašajo, so velikokrat nesortirani, nemalokrat pa se na naših ekoloških otokih znajdejo tudi kosovni odpadki – kakšna omara, televizor, preproge in podobno –, precejkrat sem opazil tudi gradbeni material,« še pove Novogoričan Ivan. Menda so se z nekaterimi drugimi sokrajani že povezali in na dogajanje opozorili tamkajšnjo krajevno skupnost pa tudi mestno občino.
Da je res tako, je na lastne oči videl tudi predsednik Krajevne skupnosti Nova Gorica, Gregor Humar, ki je nedavno pri enem izmed novogoriških mest za zabojnike videl gospoda, ki je odpadke pripeljal kar s kombijem – z italijanskimi registrskimi označbami. Ko je Humar dogajanje opazil, je h gospodu pristopil in ga povprašal, ali se mu to, kar počne, zdi v redu. Državljan Italije se je po tem pogovoru zelo hitro odpeljal, pojasni Humar.
Že stekli prvi ukrepi
Predsednik krajevne skupnosti potrdi, da ga je na težavo opozorilo več domačinov. Prosili so za ukrepanje – pogovori z mestno občino in komunalo že tečejo. Tudi slednja je zaznala, da italijanski odpadki prihajajo na Goriško. Za Primorski dnevnik je Dario Rolih z novogoriške komunale povedal, da naši zahodni sosedje po njegovem vedenju v Novi Gorici odlagajo take odpadke, za odlaganje katerih bi morali v Italiji plačati. Kot je pojasnil, so se že povezali z ustreznimi inšpekcijskimi službami.
Gregor Humar meni, da bi še najbolj zajezili težavo in na sploh kulturo odlaganja in ločevanja, če bi poenostavili birokracijo, na kateri sloni sankcioniranje. »Inšpekcijski nadzor na državni in lokalni ravni potrebuje poenostavitev in okrepitev, da bo aparat lahko sledil razmeram, ki se kažejo,« komentira.
»Ko gre za italijanske odlagalce v Sloveniji, je težko ukrepati, saj je zapleteno ugotavljati identitete kršiteljev. Ker se tu počutijo varne, saj jim nič ne moremo, odlagajo tudi nevarnejše odpadke,« še pove Humar. Doda, da bi na splošno morali glede odlaganja tudi Novogoričani stopiti korak naprej, saj še vedno premalo ločujemo. »Tudi računi za komunalne storitve bodo nižji, če bomo to počeli," zaključi Gregor Humar.