Zavarovanec, ki bi se lahko starostno ali predčasno upokojil bodisi po zadnji pokojninski reformi bodisi po pokojninski reformi z veljavnostjo do leta 2013, bo lahko uveljavil izplačilo 20 odstotkov starostne ali predčasne pokojnine. Vendar pa ta možnost velja le v povezavi s pogoji iz dela veljavne pokojninske reforme, ki se nanaša na varstvo pričakovanih pravic, so poudarili na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).
Po njihovih navedbah bo lahko zavarovanec po izpolnitvi pogojev za predčasno ali starostno upokojitev ostal delovno aktiven najmanj dve uri na dan in ob tem prejemal 75 odstotkov pokojnine oziroma sorazmerni del pokojnine glede na vključenost v zavarovanje. Enako velja tudi za upokojenca, ki bo znova vstopil v zavarovanje.
Upokojenci, ki bi se morali v skladu z novelo zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja do konca letošnjega leta odločiti bodisi za prejemanje polne pokojnine bodisi za ohranitev dejavnosti, se bodo lahko za izbris iz Poslovnega registra Slovenije odločili kadarkoli do 31. januarja 2016.
Prav tako bodo lahko do tega datuma prijavo v zavarovanje vložili tisti, ki se bodo odločili ohraniti dejavnost in od 1. januarja 2016 vstopiti v zavarovanje denimo za dve uri, še navajajo na Zpizu.
ZAHTEVA ZA USTAVNO PRESOJO NOVELE
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so napovedali, da bodo po novem letu vložili zahtevo za ustavno presojo novele. Vseskozi so se namreč zavzemali za rešitev, po kateri bi bilo mogoče ohraniti dejavnost in hkrati prejemati polno pokojnino.
Upokojeni obrtniki bi se morali v skladu s pokojninsko reformo že do konca leta 2013 odločiti bodisi za dejavnost bodisi za pokojnino, a so jim z začasnimi rešitvami podaljševali rok do konca letošnjega leta.
Novela pokojninskega zakona v celoti ureja tudi poklicno zavarovanje. Vanj se morajo pod določenimi pogoji obvezno vključiti zavarovanci, ki opravljajo bodisi zdravju škodljiva dela bodisi dela, ki jih po določeni starosti ni več mogoče uspešno opravljati.
Poklicno zavarovanje v skladu z novelo izvaja Sklad obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja, v katerega se bodo stekali plačani prispevki poklicnega zavarovanja. Premoženje bo namenjeno izplačilu obveznosti do zavarovancev-članov.