Slovenija

Ksevt: Turšič odstopa, tudi zaradi nizkotne zlorabe njegove družinske stiske

STA
24. 12. 2015, 10.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Direktor Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij (Ksevt) Miha Turšič je bil s predsednikom vlade Mirom Cerarjem dogovorjen, da bo v tem tednu znano več o prihodnosti središča. Turšič od vlade ni prejel nobenih rešitev - ne statusnih ne finančnih. Sporočil je, da zato nepreklicno odstopa s funkcije direktorja Ksevta.

STA
"Nič od tega, na kar sem z gladovno stavko opozarjal, se ni razrešilo," pravi Miha Turšič.

Turšič se je za nepreklicni odstop z mesta direktorja Ksevt odločil, ker se nič od tega, na kar je z gladovno stavko opozarjal, ni razrešilo. Po njegovih besedah se ministrstvo za kulturo še naprej zateka k politični manipulaciji, birokratskemu politikantstvu in aroganci.

"Nižji sekretar Matjaž Šekoranja me kriminalizira za svoje birokratske napake. Direktorica direktorata za ustvarjalnost Biserka Močnik nizkotno zlorablja mojo družinsko stisko in jo razširja po morbidnih portalih. Ministrica Julijana Bizjak Mlakar pa oba podpira. Toliko o zakonitem delovanju uradnikov in srčnosti ministrice, kot jo opisuje njen partijski vodja. Toda - kdo jim pa kaj more! So nedotakljivi! Zato Ksevta v takih pogojih ne morem več odgovorno voditi," je svojo odločitev pojasnil Turšič.

Dodal je, da je bila v tem času opravljena predvidena finančna revizija poslovanja Ksevta, katere rezultati še nekaj tednov ne bodo znani, v medijih pa neimenovani viri z ministrstva za kulturo skupaj z Božidarjem Novakom špekulirajo o večmilijonskih utajah. Prav tako naj bi državni sekretar Anton Peršak z neutemeljenimi špekulacijami pokončal reševanje Ksevta na ministrstvu za gospodarstvo.

Spomnil je, da je Ksevt pred leti vzpostavil z Draganom Živadinovom in Dunjo Zupančič, v sodelovanju s številnimi sodelavci, politiki in mednarodnimi partnerji. Vanj so od začetka vlagali znanje, delo in sredstva. Ksevt je bil dejanski katalizator povezovanja umetnosti in znanosti znotraj mednarodnih vesoljskih aktivnosti.

VSEGA JE ZDAJ KONEC

"Razvoj inštitucije v treh letih je presegel tudi moja pričakovanja. Vsega je zdaj konec! Iz te kalvarije odhajam poražen in socialno ogrožen, zato se moram najprej posvetiti preživetju in svojim najbližjim, nato pa nazaj v umetnost, ker brez nje ne morem živeti," je še zapisal Turšič.

Turšič je na situacijo Ksevta in druge težave na področju kulture opozoril z gladovno stavko, ki jo je začel 30. septembra. Tedaj je dejal, da v Ksevtu zaradi pomanjkanja sredstev ne uspejo realizirati že dogovorjenih projektov ali izvajati programa. Zahteval je, da se Ksevt preoblikuje v funkcionalno nacionalno institucijo.

Med razpravo odbora DZ za kulturo 14. oktobra je vlada kot rešitev za obstoj Ksevta v prihodnje predlagala ustanovitev slovenske vesoljske agencije v sklopu gospodarskega ministrstva. Turšič je tedaj izrazil zadovoljstvo nad predlogom. Država naj bi kot soustanoviteljica v delovanje Ksevta vstopila 22. decembra.

Gladovno stavko je Turšič sklenil 16. oktobra, po tem, ko je prejel mnenje direktorata za javno računovodstvo, da je bila uporaba javnih sredstev v Ksevtu upravičena in transparentna. Z ministrstva za kulturo so tedaj sporočili, da njegova interpretacija mnenja ni bila točna.