Kot je zapisala, pogajalski mandat jasno in določno predvideva reševanje stavkovnih zahtev izven proračuna ministrstva za notranje zadeve oz. v okviru dodatnih finančnih sredstev državnega proračuna, za kar morajo sproti pridobivati soglasje ministrstva za finance. Ker tega niso dobili, so pogajanja prekinili. V skladu z navodilom premierja Mira Cerarja pa jih bodo nadaljevali po njegovem prihodu iz tujine in pridobitvi ustreznih soglasij za nadaljevanje pogajanj.
Ob tem ministrica zagotavlja, da je pogajalska skupina kljub izjemno omejenemu pogajalskemu mandatu k reševanju stavkovnih zahtev pristopila odgovorno in z namenom, "da končno zaključimo to žalostno zgodovino neizpolnjevanja vladnih obljub". Sama pa že ves čas prioritetno vlaga maksimalne napore v zagotovitev nujno potrebnih finančnih sredstev za nemoteno delovanje policije. Da ji to po letu trdega dela tudi uspeva, po njenem mnenju dokazuje tudi proračunska perspektiva za naslednji dve leti.
"Kot varuh proračuna ministrstva za notranje zadeve (MNZ) in policije ne pristajam na zajedanje teh težko in utemeljeno pridobljenih finančnih sredstev, ki prvič v zadnjih letih omogočajo pogoje za normalno operativno delo policije in zaustavitev trenda njene stagnacije. V nasprotnem primeru bi bilo onemogočeno normalno in tudi varno delo policistk in policistov," je zapisala ministrica in dodala, da notranje ministrstvo prav tako ni in ne more biti nosilec zavez preteklih vlad.
V sporočilu navaja, da so letos zagotovili dodatna sredstva v višini 12 milijonov evrov in izvedli tudi nabavo zaščitne in osebne opreme, tehničnih sredstev, sredstev za vzdrževanje opreme, oborožitvene opreme in materialnih sredstev. Nabavili so več kot sto vozil, obenem so izvedli dodatne zaposlitve v policiji.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"Dodatnih 67 milijonov evrov, ki sem jih po dolgih pogajanjih in zavzemanjih zagotovila policiji za prihodnji dve leti, je nujnih za nabavo opreme za varnost in zaščito policistov, prevoznih sredstev, tehničnih sredstev, sredstev za vzdrževanje opreme, oborožitvene opreme, materialnih sredstev, nujno potrebnih investicij," je zapisala. S tem po njenih besedah sledijo tudi utemeljenim opozarjanjem obeh policijskih sindikatov.
Ministrica namreč pravi, da razume zahteve obeh policijskih sindikatov za izpolnitev zavez, ki so jih dale pretekle vlade v odnosu do podvrednotenosti policijskega poklica. Razume tudi njihovo nezadovoljstvo, ki se kopiči že več let, in njihove pozive k uresničevanju starih zavez. Kot je zapisala, policistke in policisti pravico do stavke vsekakor imajo, vendar so pri tem dolžni spoštovati zakonske omejitve.
Verjame v "profesionalnost slovenske policije, njeno pripadnost častivrednemu poklicu in da bodo nemoteno in strokovno izvajali vse zakonsko predvidene naloge s področja zagotavljanja visoke ravni varnosti v državi in s tem še naprej upravičevali zaupanje, ki ga uživajo med državljankami in državljani".
Policijska sindikata sta sicer danes za prihodnji četrtek napovedala protestni shod v Ljubljani, s katerim želijo javnosti in predvsem vladi pokazati, da so enotni in odločeni vztrajati pri uveljavitvi zapisanih zavez. Bodo pa zaostrili tudi stavko, ki so jo začeli 18. novembra, in sicer bodo začeli izločati nevarno in neuporabno opremo, ki jo vseeno uporabljajo, ker zanjo nimajo nadomestil.