Slovenija

Kardeljeva vila naprodaj

Matej Klarič
2. 12. 2015, 07.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Vila leži le streljaj od tacenske policijske akademije, v njej pa je s svojo družino živel Edvard Kardelj, eden izmed najpomembnejših ljudi v nekdanji državi, poznan tudi kot teoretski utemeljitelj samoupravljanja.

Arsen perić/M24
Kardeljeva vila

Vilo, ki jo je leta 1940 dal zgraditi industrialec Janez Seunig, so leta 1947 nacionalizirali, že dve leti po njeni izgradnji pa so se morali iz nje izseliti. Krajani se je spominjajo kot ene najlepših vil daleč naokoli. Seunig je imel blizu vile v Tacnu znano tovarno KOT. Po vojni pa je bil prisiljen hišo zamenjati za manj vredno tristanovanjsko vilo v Rožni dolini.

Arsen Pejić/M24
Kopalnica Edvard Kardelj

Dobro varovana hiša

Kot smo se lahko prepričali na ogledu, je danes vila dobro varovana. Čeprav smo nekdanje Kardeljevo domovanje obiskali skupaj z Mirkom Klemenčičem, ki je zadolžen za njeno prodajo, so kmalu po našem obisku prišli varnostniki in preverili, kaj se dogaja.

Vojska slab gospodar

Vilo je po samomoru Edvardove žene Pepce Kardelj večino časa upravljalo obrambno ministrstvo, ki pa zanjo ni ravno najbolje skrbelo. Leta 1991 je bil v njej generalštab teritorialne obrambe. Pred leti pa so v njej potekale zabave, na katerih se je zbirala glasna mladina in še dodatno uničila hišo; nad hrupom in dogajanjem so se takrat pritoževali prebivalci, ki živijo v njeni neposredni bližini.

Vila vrnjena prvotnim lastnikom

Po več kot petnajstih letih pravdanja so hišo vrnili štirim dedičem, potomcem prvotnega lastnika Seuniga. Prav tako lastniki niso bili dolžni vrniti nepremičnine v Rožni dolini, saj ni presegla 30 odstotkov tacenske vile.

Arsen Pejić/M24
Kopalnica Edvard Kardelj

Vila naprodaj

Trinadstropna hiša s kletjo se danes prodaja z večjo parcelo v velikosti skoraj osem tisoč kvadratnih metrov, dodatno hišo, bazenom, ribnikom. Razumljivo je, da je hiša po tolikem času dotrajana in da so objekti potrebni večje obnove. Kot pravi Mirko Klemenčič, ki je zadolžen za prodajo hiše, »je največja vrednost hiše v njeni parceli, ki stoji na izjemno dobri lokaciji«. Objekt se sicer prodaja že pol leta, javilo pa se je tudi nekaj kupcev, ki pa nato niso podali bolj konkretnih ponudb. Lokalna skupnost si želi, da bi tam postavili dom za upokojence, vendar je zaenkrat vse ostalo samo pri željah. Na novega lastnika vile, ki se bo odločil, kaj bo z njo, bomo tako morali še počakati.

arhiv
Edvard Kardelj s Titom