V prostorih Dravskih elektrarn Maribor (DEM) so včeraj imeli zbor delavcev, na katerem se je zbralo okoli 50 zaposlenih, zaskrbljenih nad vlogo in pomenom DEM v skupini Holdinga Slovenske elektrarne (HSE).
NEKOČ PIONIRJI
Vlado Šega, predstavnik delavcev v DEM, je povedal, da so edino mediji tisti, ki so v zdajšnji družbi edini korektor. »Glavni očitek našemu lastniku HSE je slabo upravljanje družbe, saj v treh letih ni storil praktično ničesar. In zdaj se zgrinja vse na stroške dela, ki so, kar zadeva DEM, zanemarljivi glede na vse probleme, ki jih imamo. Že dolgo denimo nismo zaposlili kakšnega mladega inženirja, in kot vse kaže, tudi ne bomo. Bili pa smo pionirji v marsikateri zadevi,« je dejal Šega. Dodal je, da bi se morala vlada odločati na podlagi mešanja v prostor, energijske uspešnosti, kje bo gradila projekte, in podobno, ne pa da jih sprejema na podlagi politike.
ZARADI NEOBVLADOVANJA TEŽAVE
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Zaposleni so s prstom kazali na vodstvo HSE, očitajo mu, da je z neobvladovanjem težav pripomoglo k nezavidljivemu stanju v skupini. Obenem opozarjajo, da bo ta uspešna in dobičkonosna mariborska družba, ki iz dneva v dan izgublja vso pravno in poslovno samostojnost, na koncu pristala na ravni proizvodnega obrata skupine HSE.
»Kar zadeva napovedana odpuščanja, upamo, da ne bodo v takšnem obsegu, kot nam je bilo predstavljeno. Stroka zahteva količino in število kadrov, morda celo kaj več,« je prepričan zaposleni Drago Talja.
Tudi tamkajšnji vzdrževalec Boris Šef je prepričan, da sem jim godi krivica, saj gre po njegovi oceni za marljivo podjetje. »V podjetju sem že skoraj 30 let in tega si po vseh teh letih tako jaz kot tudi tisti, ki so prišli za menoj, nismo zaslužili,» je dejal Šef.
PODPRTJE PROJEKTOV
Zaposleni opozarjajo, da so ostali brez dolgoletnega dobička in prihrankov, ki so jih hranili za nacionalno pomembne projekte obnovljivih virov energije. Zaradi tega je že prišlo do zmanjšanja vlaganj v čiščenje mulja, sanacij obrežja in vzdrževanja objektov, kar ogroža poplavno varnost. Od infrastrukturnega ministrstva, Slovenskega državnega holdinga in vlade zahtevajo oziroma pričakujejo, da podprejo in izvedejo tiste ukrepe, ki bodo DEM kot celoviti in pravno samostojni družbi omogočali varno in zanesljivo proizvodnjo za nacionalni energetski sistem tudi v prihodnje. S tem bo lahko družba namreč realizirala svoje razvojne možnosti in hkrati uresničevala enakomeren regionalni razvoj.