Niti precej hladno vreme včeraj dopoldne, ko so bile temperature le nekaj stopinj nad lediščem, ni preprečilo, da se najzvestejši obiskovalci ne bi odpravili v najstarejše slovensko mesto. Na Ptuju so namreč 25. novembra mestne ulice in trgi tradicionalno rezervirani za Katarinin sejem, na katerem po mestu prodajajo najrazličnejše blago. Nekateri pa trgujejo tudi z rabljenim blagom.
NA STOJNICO, AVTOMOBIL …
In res, vsem obiskovalcem, ki se tega dne pojavijo v mestu, enodnevni Katarinin sejem, ko goduje sveta Katarina Aleksandrijska (Sinajska), resnično pomeni neke vrste uvod v predpraznično decembrsko dogajanje. Sejem po mnenju mnogih sicer nima več takšnega pomena, kot ga jih imel nekoč, a je kljub temu ostal tradicionalni ptujski kramarski sejem, na katerem se tradicija prepleta s sedanjostjo. Na voljo so starine, sodobni tehnični pripomočki, igrače, bižuterija in tradicionalni obrtniški izdelki, prodaja pa v glavnem poteka na stojnicah, nekateri izdelke položijo kar na tla, na avtomobil ali kam drugam.
MED OBISKOVALCI TUDI ŽUPANI
Na včerajšnjem sejmu je bilo obiskovalcev kot že dolgo ne. Med njimi so takšni, ki se po funkcijah razlikujejo od običajnih smrtnikov. Med sprehajalci je bilo mogoče opaziti župana občine Hajdina Stanislava Glažarja, med pogovorom pa tudi dupleškega župana Mitjo Horvata in nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja. Slednji je za Svet24 povedal, da je tovrstni sejem v spremstvu starejših obiskoval že kot otrok, tokrat pa je tukaj po službeni dolžnosti. »Razmišljam, da bi nekaj kupil. Potreboval bi namreč kakšno metlo, da bi lahko pometal v slovenski politiki. Morda jo celo pošljem v Ljubljano k predsedniku vlade. Doma imam namreč precej čisto,« je poudaril Kangler. Dopust oziroma prost dan pa je za obisk sejma izkoristil Horvat. »Prvič sem tukaj, saj sem doslej večkrat slišal, da je 25. novembra pravi praznik na Ptuju. Želel sem se prepričati in spoznal sem, da sta tukaj res dobra energija in volja,« je pojasnil župan občine Duplek.
TUDI STALNI GOSTJE
Maks Gajšek iz Krčevine pri Vurberku: »Včasih smo s kolegi pešačili tudi po deset kilometrov, samo da smo pravočasno prišli na sejem.«
Nič manj se niso zabavali preostali obiskovalci. Eden najzvestejši obiskovalcev je zagotovo MaksGajšek iz Krčevine pri Vurberku, ki Katarinin sejem obiskuje od otroštva. »Včasih smo s kolegi pešačili tudi po deset kilometrov, samo da smo pravočasno prišli. Zdaj se s partnerico Silvo Mesarec pripeljeva z avtomobilom, saj mi sejem veliko pomeni. Nikoli ne bi želel med drugim zamuditi druženja s prijatelji in znanci, ki jih že nekaj časa nisem videl, poleg tega pa lahko tega dne tukaj opazujem starine, ki so naprodaj na več stojnicah in jih tudi zbiram. Letos sem kupil klešče, partnerica pa si je izbrala vazo za rože,« je dejal in se spomnil Ožbaltovegasejma izpred nekaj let, ki je tradicionalno 5. avgusta. Dan prej je namreč pomagal sorodnikom v Münchnu v Nemčiji in se po delu ni odpravil na počitek, ampak je sedel v vozilo ter se zapeljal proti Sloveniji. Tudi BrankuCafu iz Grajenščaka Katarinin sejem že vrsto let predstavlja neki tradicionalni običaj. »Tega dne si v službi obvezno vzamem dopust, letos si ga je tudi žena. Pomeni mi druženje, običajno pa si za domov kupim kakšno metlo ali lopato za sneg,« je dejal Caf.
SEJEM PRESEŽKOV
Nad obiskom oziroma prodajo pa so bili zadovoljni prav vsi prodajalci. Dvainsedemdesetletna Terezija Kokol iz okolice Ptuja je ponujala pletene nogavice in bila nad povpraševanjem nadvse zadovoljna. Takšnega mnenja je bil tudi gostinec Jožef Mahorič iz ribarnice Delfin, ki je dejal, da kaj takšnega ni pričakoval. »Kdor danes od gostincev ni zadovoljen, je z njim nekaj narobe,« je kratko dodal.