Slovenija

Delodajalci niso uspeli z vetom na spremembo definicije minimalne plače

sta
25. 11. 2015, 17.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Državni svet danes ni sprejel odložilnega veta na novelo zakona o minimalni plači. Veto je predlagala interesna skupina delodajalcev odločali, a so bili podporniki redefinicije minimalne plače premočni. Že v predstavitvi je vodja skupine delodajalcev Milan Lukić dejal, da ne verjamejo v čudeže, a vseeno želijo, da bi DZ o noveli odločal še enkrat.

Državni svet
Državni svet Republike Slovenije.

DZ je v torek namreč soglasno podprl sindikalni predlog spremembe definicije minimalne plače, s katerim se je iz nje izvzelo dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo.

Lukić je opozoril, da sprejeta rešitev ni toliko dobra, kot je všečna in ponovil, da največji "dobitnik ne bodo delavci, temveč državni proračun".

Sicer se strinja, da trenutni zakon ni dober, a napake je treba odpraviti na drugačen način in ne tako, "kot so to storili sindikati". V predlogu veta so predstavniki delodajalcev v državnem svetu zapisali, da novela ni bila obravnavana v skladu z načeli socialnega dialoga in mednarodnimi dokumenti, hkrati pa predstavlja kršitev socialnega sporazuma za obdobje 2015 - 2016 v vsaj treh točkah.

Zakon naj bi imel po njihovem mnenju izrazito negativne učinke oziroma posledice za gospodarstvo. Med drugim bodo imeli delodajalci dodatne stroške zaradi obračuna plač, povečani stroški dela pa bodo lahko vodili do zmanjšanja števila zaposlenih.

Razlago delodajalcev je zavrnila izvršna sekretarka za ekonomsko področje pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andreja Poje, ki je poudarila, da se s tem ukrepom po 20 letih zgolj odpravlja krivična, neenaka obravnava prejemnikov minimalne plače, ki opravljajo svoje delo v neugodnem delovnem času.

Temu so po njenih besedah pritrdili tudi poslanci, ki so predlog večkrat, nazadnje v torek, podprli soglasno.

Predlog, ki ga je v parlamentarno proceduro s podpisi volivcev vložilo sedem reprezentativnih sindikalnih central, podprla pa ga je tudi vlada, že vse od začetka razburja delodajalce. Ti so dejali, da bodo v primeru sprejema redefinicije izstopili iz socialnega sporazuma, kar je ponovil tudi Lukić.

Delodajalci so v razpravi ponovno poudarili še, da je bilo s tem izgubljeno zaupanje med socialnimi partnerji, zaradi česar bodo izjemno otežena nadaljnja pogajanja med njimi.

Kot je v nagovoru poudaril državni sekretar z ministrstva za delo Peter Pogačar kljub podpori spremembi, "saj si prejemniki minimalne plače nedvomno zaslužijo dodatke za delo v neugodnem delovnem času", ministrstvu in vladi ostaja grenak priokus, ker je niso uspeli doseči v socialnem dialogu.